Blockchain Ethereum Classic doświadczył wczoraj wieczorem po raz kolejny ataku 51%. To już trzeci atak na tę sieć w tym miesiącu.
O ataku poinformowała firma Bitfly. To ta sama, która doniosła o pierwszym z nich, który miał miejsce 1 sierpnia. Według tweeta udostępnionego przez Bitfly, atak zreorganizował ponad 7000 bloków, czyli dwa dni wydobywania. Pierwsze dwa ataki przeorganizowały odpowiednio 3693 i 4000 bloków.
Today another large 51% attack occurred on the #ETC network which caused a reorganization of over 7000 blocks which corresponds to approximately 2 days of mining. All lost blocks will be removed from the immature balance and we will check all payouts for dropped txs.
— Bitfly (@etherchain_org) August 29, 2020
„Bardzo podejrzany” timing ataku
Co ciekawe, organizacja stojąca za siecią Ethereum Classic, ETC Labs, ogłosiła w zeszłym tygodniu swoją strategię ochrony sieci przed dodatkowymi atakami. Dotyczyło to, m. in. kwestii defensywnego wydobywania, które ma ustabilizować gwałtownie spadający poziom hash rate w sieci i zapobiegać przyszłym atakom 51%.
Stevan Lohja, koordynator ds. technologii w ETC Labs, w prywatnej wiadomości dla CoinDesk wyznał, że uważa moment ataku za „bardzo podejrzany”. Nastąpił on zaledwie dzień po spotkaniu deweloperów Ethereum Core w sprawie „agresywnej innowacji” w protokole PoW blockchaina.
ETC Cooperative, kolejna znacząca fundacja wspierająca rozwój sieci, opublikowała oświadczenie w sprawie ataku.
„Jesteśmy świadomi dzisiejszego ataku i współpracujemy z innymi, aby przetestować i ocenić proponowane rozwiązania tak szybko, jak to możliwe”.
We are aware of today’s attack and are working with others to test and evaluate proposed solutions as quickly as possible.
— ETC Cooperative (@ETCCooperative) August 29, 2020
As ETC makes progress in areas, it still makes up just ~3% of ETH’s hash rate. We kindly ask that miners, exchanges, and others raise confirmations to >12K. https://t.co/Iq6nfFxGra
Nieuchronna reakcja giełd kryptowalut
Po pierwszych dwóch atakach giełda OKEx poinformowała, że rozważy delisting kryptowaluty z powodu poważnych luk w bezpieczeństwie sieci. Coinbase podjął również drastyczne kroki, wydłużając czas potwierdzania wpłat i wypłat dla ETC do około dwóch tygodni.
Po ostatnim ataku, giełda instrumentów pochodnych kryptowalut, FTX, ponownie rozważy swoje perpetual futures na ETC, powiedział prezes Sam Bankman-Fried. Dodał, że taka decyzja ma miejsce pomimo tego, że FTX nie obsługuje handlu spot. Problemy z bezpieczeństwem sieci kryptowalut mają, wg niego, mniejszy wpływ na ryzyko oferowania handlu kontraktami futures.
Wydaje się, że seria ataków nie ma wpływu na wycenę Ethereum Classic. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji ETC kosztuje 6,50 USD. To mniej niż 4% poniżej ceny podczas drugiego ataku. Moneta sprzedawała się w przedziale od 6 do 8 USD przez prawie cały sierpień.
Od Redakcji
Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.
Zobacz najnowszy odcinek:
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.