Stowarzyszenie Libra pod kierownictwem Facebooka ogłosiło 1 grudnia 2020 r., że zmienia nazwę na Diem. Fb pozostaje na dobrej drodze do uruchomienia stablecoina opartego na dolarze już na początku 2021 r. Co ciekawe, ruch ma miejsce po kilku miesiącach porzucenia pierwotnego projektu.
Libra to teraz Diem
Stowarzyszenie Libra, zrzeszające 27 światowych korporacji, ogłosiło wczoraj, że zmieniło nazwę na Diem. Nowa nazwa oznacza po łacinie „dzień”.
Oprócz zmiany nazwy marki nastąpiły również zmiany na stanowiskach kierowniczych Stowarzyszenia. Wśród nowych pracowników znaleźli się Stuart Levey jako nowy CEO, James Emmett jako MD, Sterling Daines jako Chief Compliance Officer, Ian Jenkins jako Chief Financial Officer oraz Saumya Bhavsar jako General Counsel. Inne zmiany obejmują stanowisko dyrektora ds. Technologii zajmowane przez Dahlia Malkhi, Christy Clark jako szefową sztabu, Steve Bunnell jako dyrektor ds. Prawnych. Jednocześnie Kiran Raj jzostał wiceprezesem wykonawczym ds. rozwoju i innowacji oraz zastępcą radcy prawnego.
Facebook jak główna “kłoda” pod nogami Libry?
Kwestia Libry rozpoczęła się na dobre, gdy Stowarzyszenie po raz pierwszy przedstawiło swój plan w czerwcu 2019 r. Z Facebookiem na czele tej misji, projekt stanął przed wyzwaniami ze strony członków społeczności kryptowalut i organów regulacyjnych.
Było to spowodowane sprawą udostępniania przez Facebooka danych swoich użytkowników stronom trzecim w celu osiągnięcia zysku. Biorąc pod uwagę ilość danych osobowych, do których gigant ma dostęp, zapuszczenie się w świat finansów może dać Facebookowi znacznie więcej władzy niż sam rząd USA.
Nowa nazwa, nowy początek?
Jak wspomniano wcześniej, rebranding Libry na Diem to nowy początek dla Stowarzyszenia i restrukturyzacja poprzedniego planu, który potrzebuje jeszcze uzyskać akceptację władz finansowych.
W tym momencie wiemy tylko, że dolar amerykański ma niezmiennie zostać filarem, na którym opierać się będzie nowy stablecoin.
Premiera Diem zaplanowana została na styczeń 2021 r. Stowarzyszenie nadal oczekuje na zgodę Szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego w ramach weryfikacji wypełnienia wszelkich koniecznych regulacji prawnych.