Electric Coin Company (ECC), organizacja stojąca za Zcash, zaprezentowała oficjalny plan działania na następne trzy lata. W ciągu kilku godzin od publikacji cena ZEC poszybowała z 147 do 189 dolarów, co stanowiło blisko 29% wzrost…
W artykule opublikowanym na blogu ECC czytamy między innymi, że w przyszłym roku wydany zostanie oficjalny portfel. Co więcej, w ciągu najbliższych trzech lat sieć zmieni dotychczasowy mechanizm konsensusu – proof-of-work – na bardziej przyjazny dla środowiska model proof-of-stake.
Zcash a prywatność w Web 3.0
Electric Coin Company chce, aby Zcash był kluczowym graczem w ramach dalekosiężnej wizji Web 3.0, w której dane łączą się ze sobą w sposób całkowicie zdecentralizowany, a ludzie mają nad swoimi danymi całkowitą kontrolę. ECC wierzy, że gros wolumenu udziału w rozwoju Web 3.0 przypadnie kwestiom związanym z prywatnością.
Zcash jest przykładem kryptowaluty, która na sferę prywatności kładzie duży nacisk. Korzysta z technik kryptograficznych, których zastosowanie pozwala na ukrycie pewnych danych o transakcji, takich jak adresy i kwoty.
Blockchain Zcash korzysta w tym celu z techniki kryptograficznej zwaną dowodem z wiedzą zerową, która umożliwia dokonywanie transakcji bez określania jakichkolwiek szczegółów dotyczących jej danych.
Szczegóły odnośnie rozwoju Zcash
W poście na blogu ECC czytamy, że pierwszym krokiem planu działania będzie wydanie w przyszłym roku oficjalnego portfela. Za pośrednictwem portfela ECC chce bezpośrednio komunikować się z użytkownikami Zcash, umożliwiając „szybkie wprowadzanie nowych funkcji, które mogą wymagać zmian w protokole”. Kod portfela będzie otwarty dla wszystkich; deweloperzy mogą liczyć też na wydanie dedykowanego portfelowi zestawu narzędzi w formule SDK.
ECC migruje blockchain z konsensusu proof-of-work, w którym większość transakcji weryfikują górnicy, którzy mają największą moc obliczeniową – do modelu proof-of-stake, w którym większość transakcji weryfikowana będzie przez węzły, na których koncie znajdzie się najwięcej zablokowanych ZEC.
W ostatniej części swojego opracowania, ECC skupiła się na kwestiach związanych z interoperacyjnością Zcash. Poinformowano, że z chwilą przejścia na PoS, pojawią się nowe możliwości interoperacyjności – chociażby z wykorzystaniem sieci Cosmos.
ECC ma nadzieję, że w toku realizacji kolejnych etapów rozwoju, Zcash zwiększy wymiar postrzegania siebie jako bezpiecznej i ukierunkowanej na prywatność sieci.