Buterin: Ethereum musi „wyjść poza DeFi”

Vitalik Buterin żywi duże nadzieje na wykorzystanie sieci Ethereum dla dobra społecznego, które wykraczają daleko poza szybkie zyski finansowe generowane z DeFi.

Główne problemy Ethereum

Ethereum musi wyjść poza dziki, naznaczony piętnem spekulacji ruch DeFi (zdecentralizowane finanse), powiedział założyciel Ethereum Vitalik Buterin w wyjątkowo burzliwym przemówieniu na paryskiej konferencji EthCC. Jego uwagi dotyczyły wielu interesujących obszarów, od skomplikowanych mechanizmów logowania opartych na blockchain po ostatnie komentarze w mediach społecznościowych.

„Bycie zdefiniowanym przez DeFi jest lepsze niż bycie zdefiniowanym przez nic” – wyznał Buterin. „Ale to musi iść dalej”.

Buterin powiedział, że Ethereum musi być zarówno użyteczne społecznie, jak i korzystne finansowo. Wywołało to entuzjastyczną reakcję publiczności wypełnionej przedsiębiorcami, inwestorami i deweloperami DeFi.

Twórca Ethereum skarżył się, że znaczna część funkcjonalności Ethereum jest obecnie ograniczona do zaledwie kilku wybranych. Zwrócił uwagę na wysoki poziom opłat za gas podkreślając, że podczas gdy na drogie opłaty mogą pozwolić sobie najbogatsi traderzy i fanatycy DeFi, to paraliżują one możliwości korzystania z sieci dla przeciętnych, zwykłych użytkowników.

Co zaproponował Vitalik Buterin?

Buterin wyjaśnił kilka alternatywnych podejść do technologii Ethereum, które jego zdaniem powinny zasługiwać na więcej uwagi. Jednym z pomysłów było „retroactive funding”, w ramach którego deweloperzy skutecznie budują infrastrukturę publiczną za darmo, a następnie są opłacani na zasadzie mechanizmu dywidendy. Wyjaśnił, że taki proces umożliwiłby rozkwit projektów Ethereum w duchu „dobra publicznego”.

Sedno przemówienia Buterina wyrażało jego nadzieje, że Ethereum będzie podstawą nowego ekosystemu mediów społecznościowych, który zachęci do publikowania kontentu o wyższej jakości i będzie stanowić podstawę tożsamości online użytkowników. Stanowiłoby to bezpośrednią alternatywę dla scentralizowanych sieci mediów społecznościowych, które Buterin skrytykował za nieopanowane zbieranie danych i „niedopasowane zachęty”, które nagradzają niewiele warte treści wysokim zaangażowaniem i polubieniami.

W sercu zaproponowanego podejścia znalazło się wykorzystanie portfeli Ethereum jako uniwersalnych tożsamości internetowych, które można byłoby wykorzystać do logowania się do szerokiej gamy aplikacji opartych na Ethereum, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kont Gmail i Facebook.

Opcje logowania oparte na Ethereum miałyby zapewnić „wiarygodną neutralność”, odporność na cenzurę i „wbudowaną warstwę ekonomiczną, która ułatwia projektowanie całego mechanizmu”. Buterin snuł wizję sieci społecznościowych, które pozwalałyby na publikowanie tylko uprawnionym członkom DAO.

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

AltcoinETHEthereumVitalik Buterin
Komentarze (0)
Dodaj komentarz