Alarm! Oszuści podszywają się pod Uniswap!

Hayden Adams, twórca protokołu Uniswap i dyrektor generalny Uniswap Labs, wyraził na Twitterze swoje zaskoczenie w związku z oszustwem, w którym osoby fizyczne stworzyły fałszywą stronę internetową firmy.

Oszustwo ma dość skomplikowany charakter – przestępcy włączyli bowiem do swojego schematu treści chińskiej społeczności, a nawet umieścili na swojej zwodniczej stronie internetowej linki kierujące użytkowników do prawdziwej aplikacji.

Uniswap walczy ze skutkami oszustwa

Aby dodać swojemu projektowi element wiarygodności oszuści zaprezentowali na Zoomie godzinne nagranie wideo, na którym niezidentyfikowane dotąd osoby udawały wysokich rangą menedżerów Uniswap. Po obejrzeniu tego materiału Adams wyraził swoje zdumienie. – To wideo jest szalone. Nie mam pojęcia, kim są ci ludzie – powiedział.

Adams wyjaśnił również, że samego filmu ani też osób w nich występujących nie należy w żaden sposób wiązać ani z firmą Uniswap, ani z Fundacją Uniswap. Kierowane przez niego przedsiębiorstwo firma podjęło już odpowiednie działania mające na celu usunięcie oraz złagodzenie skutków oszustwa. Jednym z nich jest usunięcie domeny użytej do stworzenia fałszywej strony internetowej.

Zobacz też: Giełda Uniswap chce być centrum rynku NFT

Protokół podatny na ataki oszustów

Uniswap to zdecentralizowana giełda kryptowalut, która wykorzystuje zestaw inteligentnych kontraktów (pule płynności) do wykonywania transakcji. Jest to projekt typu open source i należy do kategorii produktu DeFi, ponieważ wykorzystuje inteligentne kontrakty w celu ułatwienia handlu. Osoby fizyczne i boty — określane jako „dostawcy płynności” — zapewniają płynność giełdzie, dodając parę tokenów do inteligentnej umowy, którą inni użytkownicy mogą kupować i sprzedawać zgodnie z zasadą stałego produktu. W zamian dostawcy płynności otrzymują procent opłat transakcyjnych zarobionych dla tej pary handlowej.

Protokół Uniswap, $UNI, jest najczęściej używanym protokołem na Ethereum. Dotychczas przetworzył on ponad 1,5 biliona dolarów transakcji, co czyni go największym na świecie protokołem handlu onchain. Jedną z jego zalet są otwarte i bezpłatne aukcje tokenów, dające znacznie bardziej płynne i opłacalne sposoby uruchamiania nowych projektów w porównaniu do ich scentralizowanych odpowiedników. Niestety, z racji tego, że proces ten jest otwarty dla wszystkich, oszuści często znajdują nowy legalny token, który ma zostać wymieniony i tworzą bardzo podobny wpis przed publikacją oficjalnego wpisu.

Może Cię zainteresować:

Hayden Adamsoszuścioszuści internetowioszustwouniswapUniswap Labs
Komentarze (0)
Dodaj komentarz