Banki centralne skupują złoto

Banki centralne kontynuowały szaleństwo związane ze skupem złota w lutym, chociaż tempo zakupów złota uległo spowolnieniu w porównaniu ze skalą z ubiegłego roku. Czy bankierzy wiedzą więcej niż inni i dlatego skupują złoto? Czy czeka nas wystrzał ceny złota?

Bankierzy centralni skupują złoto

Według najnowszych danych opublikowanych przez Światową Radę Złota banki centralne na całym świecie dodały do swoich rezerw w lutym kolejne 36 ton złota. To o około 33% więcej niż w styczniu. W tym roku banki centralne kupiły już 64,5 ton złota. Dla porównania w zeszłym roku do skarbców banków centralnych wpłynęło 116 ton szlachetnego kruszcu w pierwszych dwóch miesiącach. Warto jednak wspomnieć, że zeszły rok był dużo spokojniejszy niż obecny pod względem wydarzeń na rynkach finansowych jak i w gospodarce.

W 2019 r. popyt ze strony banków centralnych wyniósł 650,3 tony. Był to drugi najwyższy poziom rocznych zakupów od 50 lat, nieco poniżej zakupów w 2018 r., wynoszących 656,2 tony. W 2018 r. odnotowano najwyższy poziom rocznych zakupów złota przez banki centralne od czasu zawieszenia wymienialności dolara na złoto w 1971 r. Był to także drugi, co do wielkości, skupu rok w historii.

Od kilku lat złoto konsekwentnie rośnie, co widać na poniższym wykresie.

Cena złota od Trading View

Erdogan i Putin zbroją się

Lista największych kupców zapewne nie będzie zadziwiać. Turcja nadal była największym nabywcą złota. W lutym Turcy dodali kolejne 24,8 tony do swoich rezerw. Rosja również zwiększyła zapasy żółtego metalu, dodając kolejne 10,9 ton do swojego skarbu. Rezerwy złota rosyjskiego banku centralnego przekroczyły 100 mld USD we wrześniu 2019 r. dzięki dalszym zakupom i rosnącym cenom. Rosjanie od kilku lat kupują złoto, starając się zdywersyfikować od dolara amerykańskiego. Rosyjskie rezerwy złota wzrosły o 274,3 ton w 2018 r., co oznacza czwarty rok z rzędu wzrostu rezerw o ponad 200 ton. Tymczasem Rosjanie sprzedali prawie wszystkie amerykańskie papiery skarbowe. Według analityków Bank of America, ilość dolarów amerykańskich w rosyjskich rezerwach spadła z 46% do 22% w 2018 roku. Ukazuje to poniższa grafika.

Zero Hedge

Poniższy wykres przedstawia również 5 największych kupców złota w ostatnich 12 miesiącach.

Zero Hedge

Myślicie, że bankierzy centralni wiedzą coś, czego my dowiemy się dopiero za jakiś czas? Czy czeka nas światowy system walutowy oparty na złocie?

Maciej Kmita

Bank CentralnyRosjaTurcjaZłoto
Komentarze (0)
Dodaj komentarz