„Nie mogę oddychać” | George Floyd bohaterem sktokenizowanego dzieła sztuki

Osinachi, nigeryjski artysta cyfrowy, sprzedał 31 maja swoje dzieło sztuki w formie cyfrowej zatytułowane „Nie mogę oddychać” w serwisie społecznościowym SuperRare za 7 ETH (około 1703 USD). Dzieło przedstawia scenę, w której George Floyd jest duszony przez policjanta. Kwota być może nie zwala z nóg, pokazuje jednak pewien trend, z którym mamy aktualnie do czynienia. Chodzi o rosnące zainteresowania zakupem stokenizowanej sztuki cyfrowej i to, że artyści coraz częściej decydują się na komentowanie ważnych wydarzeń w tej właśnie formie poprzez blockchain.

Nie mogę oddychać | George Floyd „bohaterem” stokenizowanego dzieła sztuki

Praca Osinachi odzwierciedla akt przemocy, który miał miejsce 25 maja br. w amerykańskim mieście Minneapolis. Dzieło sprzedało się na aukcji w ciągu mniej niż sześciu godzin. Według artysty część dochodów zostanie przeznaczona na „szlachetny cel”. Stwierdził, że: „Część dochodów z tego NFT zostanie przeznaczona na ruch Black Lives Matter”.

źródło: superrare.co

Black Lives Matter (BLM) to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka, wywodzący się ze społeczności afroamerykańskiej, który prowadzi kampanie przeciwko przemocy i rasizmowi systemowemu wobec Czarnych. BLM regularnie organizuje protesty przeciwko zabójstwom policyjnym Czarnych oraz nagłaśnia szersze kwestie, takie jak profilowanie rasowe, brutalność policji i nierówności rasowe w amerykańskim systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Sprawę śmierci 46-letniego Afroamerykanina George’a Floyd’a zaognił fakt demonstracji i towarzyszących im dewastacji, których dopuścili i dopuszczają się czarnoskórzy obywatele USA na tydzień po zdarzeniu. Opinię publiczną zbulwersował m. in. fakt zdemolowania pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, na którym powypisywano sprayem hasła „f**k Trump”, czy właśnie „BLM”. Jest to o tyle paradoksalna sytuacja, o ile (jak wiemy z historii) Kościuszko sam podpisałby się z pewnościa pod hasłem i roszczeniami czarnych Amerykanów.

Jeżeli chcielibyście przypomnieć sobie, jaką rolę odegrał Tadeusz Kościuszko w walce o prawa czarnoskórych w USA, zajrzyjcie tutaj.

Rynek sztuki oparty na technologii Blockchain

Wróćmy jednak do pracy, którą sprzedał Osinachi. Jest on pierwszym w historii nigeryjskim artystą, który zaprezentował dzieła na Ethereal Summit w Nowym Jorku w 2018 roku. Był także nominowany do nagrody Bridgeman Studio Award 2019.

Każda grafika w serwisie SuperRare jest autentycznie tworzona przez artystę w sieci. Następnie wspiera się ją przez blockchain Ethereum. Dzięki temu można zweryfikować pochodzenie i prześledzić całą historię utworu.

Dzieło sztuki zostało stokenizowane jako niewymienny token ERC-721. To krypto-kolekcjonerski przedmiot cyfrowy, którym można handlować lub przechowywać w ramach długoterminowej inwestycji. Token jest tak wyjątkowy, jak sama grafika. Artyści mogą wystawiać tak przygotowane dzieła na aukcjach lub sprzedawać po ustalonej cenie.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

BlockchainGeorge Floydsztuka cyfrowaTokenizacjaUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz