mBank sprzedaje swoją kolekcję dzieł sztuki. Jak inwestują korporacje?

25 czerwca w Desie Unicum odbędzie się licytacja kolekcji M Banku. Pod młotek trafią dzieła takich twórców jak : Józef Brandt, Stanisław Witkiewicz, Alfred Wierusz- Kowalski. Co bank zrobi z zyskiem ? Tym razem zainwestuje w młodych twórców. Prezes Cezary Stypułkowski zapowiedział powstanie funduszu ,,M jak malarstwo’’ 

Józef Brandt, Pospolite ruszenie u Brodu/ fot. www.alebank.pl

Korporacje inwestujące w kolekcje dzieł sztuki to zjawisko spotykane od kilku stuleci. Już w czasie renesansu banki pełniły funkcje mecenasów sztuki.  Za pierwszą kolekcję korporacyjną uważa się zbiór banku Monte dei Paschi w Sienie z 1472. Współcześnie wiele dużych firm inwestuje w sztukę, nie tylko by lokować kapitał. Zabieg ten znacząco poprawia wizerunek korporacji zarówno w oczach kontrahentów jak i potencjalnych klientów.

Przyjrzyjmy się największym kolekcjom korporacyjnym

Bank UBS

Szwajcarski bank UBS ma jedną z najbardziej imponujących kolekcji korporacyjnych na świecie, posiada 35 000 dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej. Kolekcja obejmuje obrazy, fotografie, rysunki, grafiki, prace wideo i rzeźby z ostatnich 50 lat, w tym wiele arcydzieł, takich jak obrazy . Wraz z rozwojem firmy wzrosła globalna różnorodność artystów. Prace z kolekcji  były pokazywane w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Tate Modern w Londynie, ale większość jest prezentowana tylko w strefach dla pracowników. Zbiór jest częścią tożsamości publicznej firmy. Bardzo ważnym aspektem przy jej tworzeniu jest wspieranie artystów. Do własności banku należy min. Praca Jeana Michaela Basquiata.

Ed Rusch, Double Standard/ fot. www.ubs.com

Kolekcja sztuki Microsoft

Kolekcja sztuki Microsoft powstała po raz pierwszy w 1987 roku i obecnie obejmuje około 5000 dzieł sztuki wyświetlanych w ponad 180 budynkach na całym świecie. Zbiór służy wyłącznie radości pracowników, gości i klientów. Koncentruje się na sztuce współczesnej, obejmuje obrazy, rzeźbę, prace na papierze, fotografie, ceramikę, szkło, dzieła multimedialne, grafiki, kolaże, rysunki, sztukę włókienniczą, metaloplastykę, mieszane media i powiązane materiały archiwalne. W kolekcji znajdują się między innymi Takashi Murakami i Cindy Sherman.

Kolekcja sztuki Deutsche Bank

Deutsche Bank to kolejna firma z bardzo imponującą kolekcją dzieł sztuki. Pierwsze zakupy miały miejsce  w 1979 roku. Ich celem było wsparcie niemieckich artystów. Obecnie firma posiada ponad 57 000 obiektów. Każde piętro siedziby głównej banku w Nowym Jorku ma inne motywy artystyczne, takie jak fotografia lub rzeźby. Deutsche Bank uważa sztukę za część swojej tożsamości tym samym udowadniając, że wspieranie sztuki ma ogromną wartość społeczną. 

Deutsche Bank Collection, Installation Shot „Color Fields”/ fot.www.art.db.com

Kolekcja sztuki Bank of America

Kolekcja Bank of America jest jedną z największych i najlepszych na świecie, która skupia się na sztuce współczesnej. Odzwierciedla ona różnorodność ekspresji artystycznej w Ameryce i na świecie. Prace są pokazywane w kilku galeriach należących do banku, a także w biurach korporacyjnych. Bank postanowił wykorzystać tę kolekcję do wspierania społeczności, w których prowadzi działalność.

Wyboru prac do kolekcji banków dokonują specjaliści, tacy jak historycy sztuki i art advisorzy. Coraz częściej i mniejsze firmy tworzą swoje kolekcje, na co bez wątpienia wpływa rosnące zainteresowanie rynkiem dzieł sztuki, który stanowi bezpieczną alternatywę dla rynku kapitałowego. Jeżeli chcesz zacząć kupować dzieła sztuki nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu merytorycznym.

InwestycjeSztuka
Komentarze (0)
Dodaj komentarz