DiCaprio, Pitt, Stallone, Jay-Z… | Celebryci kolekcjonują dzieła sztuki

Kolekcjonowanie dzieł sztuki to nie tylko inwestycja kapitału potrafiąca przynieść duże profity finansowe. To również uczestnictwo w świecie kultury, które daje niemały prestiż. Wie o tym wiele gwiazd kina i muzyki zza oceanu – niektóre kolekcje celebrytów są na bardzo wysokim poziomie.

Leonardo Di Caprio/ fot.www.hautersidence.com

Najbardziej zaangażowanym miłośnikiem sztuki wśród gwiazd Hollywood jest Leonardo DiCaprio

Pierwszym zakupem aktora był obraz Jeana Michaela Basquiata – artysty, którego praca została sprzedana w 2015 roku za 110 mln dolarów. W swoich zbiorach ma również min. prace Picassa, Murakamigo i Eda Rusha. ,,Wilk z Wall Street” regularnie pojawia się na największych targach sztuki, można go było spotkać na Art Basel w Miami i Frieze w Londynie. W 2013 roku zorganizował  aukcje charytatywną: ,,The 11 hours Sale”, której celem było zebranie środków na walkę z ociepleniem klimatu. Aktor przeznaczył na licytację kilka prac ze swojej kolekcji min. zdjęcie Ziemi Andersa Gursky’ego. Leonardo DiCaprio od samego początku korzysta z doradztwa eksperta sztuki Davida Nahmada.

Barbra Streisand

Barbaa Streisand na tle obrazu Tamary Łempickiej / fot.www.architecturaldigest.com

Piosenkarką o ogromnej wiedzy z zakresu historii sztuki jest Barbra Streisand. Motywem jej ostatniej trasy koncertowej było zebranie funduszy na prace Modiglianiego. W swoich zbiorach ma obraz najdroższej polskiej artystki: Tamary Łempickiej.

Brad Pitt

Brad Pitt i Sylvester Stalone na targach Frieze w Los Angeles w 2019 roku / fot.www.lofficielusa.com

W 2015 roku firma Wealth X uplasowała Brada Pitta na siódmej pozycji wśród celebrytów kolekcjonujących sztukę. Jego zbiory w 2015 roku były warte 25 mln dolarów. W 2005 roku na Targach Art Basel aktor zakupił pracę niemieckiego artysty Neo Rauch za milion dolarów. W 2007 dwa miliony dolarów zapłacił za Banksy’ego. W lutym zeszłego roku Pitt był widziany na targach sztuki Frieze w Los Angeles. Obcowanie ze sztuką na tyle wciągnęło gwiazdora, że sam zaczął tworzyć – pomogło mu to w walce z problemem alkoholowym. 

Swizz Beatz i Alicia Keys

Alicia Keys I Swizz Beatz/ fot.www.bloomberg.com

W ubiegłym roku para kupiła 70 dzieł sztuki. Małżeństwo uwielbia Briana Donnelly’ego, znanego również jako KAWS, jedną z ogromnych drewnianych rzeźb artysty umieścili w domu. W swojej kolekcji mają prace takich mistrzów sztuki współczesnej jak Andy Warhol, Jean Michelle Basquiat czy Kaith Harring. Para wspiera ponadto debiutujących twórców poprzez swoją fundację: ,,The Dean Collection”

George Michael

W 2018 roku w Chriestie’s odbyła się aukcja składająca się z dwustu obiektów z kolekcji Georga Michaela. Piosenkarz uwielbiał kontrowersyjnych brytyjskich artystów- z którymi również się przyjaźnił. 

Madonna

,,Material Girl” posiada kolekcję dzieł sztuki wartą ponad 100 milionów dolarów. Jej pierwszym zakupem była praca Fernanda Legera o wartości jednego miliona dolarów. W swoich zbiorach ma prace Picassa, Fridy Kahlo i podobnie jak koleżanka po fachu Barbara Streisend obraz Tamary Łempickiej. 

Praca z kolekcji Madonny : Pablo Picasso, Buste de femme à la frange (1938). fot/www.artnet.com

P. Diddy

Kolekcjonowaniem na poważnie zajął się również P. Diddy czyli Sean Combs. W 2018 roku można go było zobaczyć w towarzystwie art advisor Marii Brito na Targach w Miami. W tym samym roku nabył również prace afroamerykńskiego artysty Kerry’ego Jamesa Marshalla na aukcji w Sotheby’s za 21 mln dolarów. Brito doradza raperowi od dziesięciu lat. To dzięki niej kupił Basquiata w odpowiednim czasie.

raper P. Diddy i art advisor Maria Brito/ obraz Jeana Michaela Basquiata fot: www.fineartmultiple.com

Lista gwiazd kolekcjonujących sztukę jest naprawdę długa. Oprócz wyżej wymienionych można na niej znaleźć: Oprah Winfrey, siostry Olsen, Pharella Williamsa, Jay- Z, Beyonce, Sophie Coppolę i wielu innych. Celebryci podchodzą do zakupu prac bardzo profesjonalnie, dzięki temu ich zbiory nabierają na wartości. Nie boją się edukacji, korzystają z usług art advisorów i poszerzają swoją wiedzę z zakresu sztuki. Jeśli chcesz zacząć przygodę z kolekcjonowaniem zachęcam Cię do udziału w szkoleniu, na którym poznasz mechanizmy rynku sztuki.

Aktualności na polskim rynku sztuki w czasie pandemii

Aktualny kryzys pokazał, że inwestowanie w sztukę jest bezpieczną formą lokaty kapitału: Covid-19 nie wpłynął na ceny dzieł sztuki! Mimo niesłabnących zawirowań gospodarczych sytuacja na rynku dzieł sztuki jest stabilna. Domy aukcyjne odnotowują duże wzrosty sprzedaży, a zapowiadane przez rząd zmiany wkrótce umożliwią otwarcie prywatnych galerii sztuki.

Sztuka
Komentarze (0)
Dodaj komentarz