Banksy – uliczny artysta warty miliony!

Banksy jest artystą wytrwale ukrywającym się pod pseudonimem. Tajemnicza tożsamość i prowokacyjne działania na pewno pomogły mu w rozwoju kariery, która w ostatnich latach nabrała niebywałego tempa. Swoją przygodę ze sztuką uliczną zaczął w latach 90tych. Od samego początku jego prace miały mocną treść. Odwołuje się w nich min. do spraw brytyjskiej monarchii, niewolniczej pracy dzieci, konfliktów zbrojnych i nadmiernego konsumpcjonizmu.

Rekordy aukcyjne i prowokacje

Devolved Parliament

W 2019 roku obraz o tytule ,,Zdewaluowany parlament’’  przedstawiający szympansy w brytyjskiej izbie gmin, osiągnął kwotę ponad dwunastu milionów dolarów na aukcji w Sotheby’s. Praca pojawiła się na rynku wtórnym w dobrym momencie. Satyryczny wydźwięk miał swoje odbicie w aktualnej sytuacji politycznej na wyspach. „Devolved parliament” był pokazywany w Bristol Museum & Art Gallery 29 marca – pierwotnie w dniu, w którym Wielka Brytania miała opuścić UE, zanim termin został przesunięty na aktualną datę Brexitu.

Banksy, Devolved Parliament/ fot. Sotheby’s

Love is in the bin

Wcześniejszą znaną pracą, którą Banksy narobił szumu na rynku aukcyjnym było przedstawienie małej dziewczynki puszczającej czerwony balon w kształcie serca. Jest to jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych obrazów Banksy’ego. Został nawet uznany za najpopularniejszy obraz w Wielkiej Brytanii w 2017 roku Praca została pokazana w Sothesby’s  podczas licytacji sztuki współczesnej 5 października 2018 r. Osiągnęła kwotę 1.135.219 mln dolarów.

Nabywca i publiczność byli zaskoczeni, ponieważ praca nagle zaczęła rwać się na strzępy. Okazało się, że Banksy umieścił niszczarkę w ramie na wypadek, gdyby praca trafiła na licytację. Tym o to sposobem stał się pierwszym artystą, który przedefiniował swoją prace na aukcji dzieł sztuki. Banksy nawet zmienił jej nazwę na ,,Love is in the bin”. Wartość rynkowa pracy znacznie wzrosła po tym bezprecedensowym wydarzeniu.

Banksy, Love is in the bin/ foto Sotheby’s

Szczęśliwa kupująca

Banksy uwielbia ironie i sarkazm. W śmiały sposób komentuje współczesne społeczeństwo. Praca „Szczęśliwa kupująca” nawiązuje do nadmiernego konsumpcjonizmu. Antyczny posąg jest opatrzony markowymi okularami i  torbami na zakupy

Proste testy inteligencji

Jest to pięcioczęściowa praca wykonana w technice olej na płótnie, zatytułowana Proste testy inteligencji. Przedstawiona jest w formie ilustrowanej historyjki. Zadaniem szympansa jest znalezienie bananów przechowywanych w sejfach, ten jednak zmienia zdanie i układa sejfy jeden na drugim, by później uciec przez otwór wentylacyjny. Dzieło z pięcioma płótnami 36 x 36 na płótnie zostało wykonane w 2000 roku. Zostało sprzedane za 1 265 120 dolarów w sprzedaży Sotheby w Londynie w lutym 2008 roku. Piąte płótno jest podpisane przez artystę.

Nieuprzejmy Lord

,,Nieuprzejmy Lord” jest jednym z kilku przykładów, w których Banksy wykonał pastisz płócien dawnych mistrzów. Banksy wykorzystał portret 1776 roku autorstwa angielskiego malarza Thomasa Beach’a. Zmienił charakter jego wyrazu poprzez zmianę układu dłoni – Lord u Banksy’ego pokazuje odbiorcy środkowy palec. Płótno o wymiarach 35 x 30 1/4  powstało w 2006 roku zostało sprzedane za 658,025 USD na październikowej aukcji w Sothesby w 2007 roku.

Banksy, Rude Lord/ Fot. Sotheby’s

Według portalu  Artprice ogólnoświatowa sprzedaż Banksy’ego na aukcjach wzrosła z 6,7 mln dol. w 2017 r. do 13,7 mln dol. w 2018 r. W 2019 roku padł aukcyjny rekord Banksy’ego

Sztuka Banksy’ego jest bardzo różnorodna, są to nie tylko instalacje w przestrzeni publicznej i szablony na murach… Banksy jest również twórcą niezwykłego hotelu oraz filmu. Wspólnym mianownikiem jego działań jest zwrócenie uwagi na ważne dla społeczeństwa treści.

Sztuka Banksy’ego w Palestynie

Artysta często komentuje konflikt między Izraelem i Palestyną. Wykonał wiele murali na ścianie Zachodniego Brzegu. Wszystkie o przesłaniu antywojennym. Bardzo znaną pracą jest przedstawienie postaci chuligana w bandamce, któremu artysta ,,zamienił” koktajl mołotowa na bukiet kwiatów. Bukiet kwiatów to nie tylko symbol pokoju, życia i miłości, jest to również upamiętnienie utraconego życia w odwiecznym konflikcie religijnym. Kolejnym mocnym w przekazie muralem jest przedstawienie dwóch chłopców w trakcie budowania zamków z piasku. Przedstawienie znajduje się po palestyńskiej stronie, dziura w murze  namalowana przez Banksy’ego przedstawia piękny tropikalny krajobraz.

Banksy, Gaza Strip/ fot. twitter.com

Największym projektem artystycznym w Palestynie jest hotel – jak mówi Banksy: z najgorszym widokiem na świecie. The Walled of Hotel to jednocześnie artystyczny komunikat, muzeum, galeria i miejsce do spania. Pokoje urządzone są prowokacyjnie np. w łazienkach woda wydostaje się poprzez otwory po kulach, a jedna ze ścian przedstawia Palestyńczyka i Izraelczyka w trakcie bitwy na poduszki. 

Od Redakcji

Wbrew pozorom murale mają wiele wspólnego z Bitcoinem. Zobaczcie:

na koniec warto też przypomnieć historię bitcoina zapisanego na… bananie:

abc rynku sztukiBitcoinSztuka
Komentarze (0)
Dodaj komentarz