Kredyt 0 proc. na zakup pierwszego mieszkania w ramach nowego rządowego programu jest obecnie przedmiotem intensywnych prac.
Wiceprzewodniczący Koalicji Obywatelskiej, Konrad Frysztak, potwierdził, że mimo wyczerpania środków na finansowanie kredytu 2 proc., nowa formuła z kredytem 0 proc. znajduje się obecnie w fazie opracowywania. To kolejny krok w kreowaniu stymulującego popyt programu mającego wspierać zakup pierwszych mieszkań.
Co zamiast „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”?
Frysztak zaznaczył, że prace nad nową formułą preferencyjnego kredytu są obecnie prowadzone w ministerstwie. Podkreślił również, że główne założenia programu zostały już ujawnione podczas kampanii wyborczej i nie ulegną zmianie.
Tymczasem banki już oficjalnie wstrzymały przyjmowanie wniosków o udzielenie „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”. Ostatnim terminem na składanie wniosków było koniec grudnia, a decyzja o zatrzymaniu tego programu wynikała z przekroczenia budżetu na lata 2023-24.
Wiceprzewodniczący KO zaznaczył, że projektowane kryteria dla Kredytu 0 proc. będą uwzględniały wiek beneficjentów oraz wymóg nieposiadania wcześniejszego mieszkania czy domu. Krytykując wcześniejszy program, Frysztak zauważył, że zapewniał on zbyt małe środki, co utrudniało wielu zainteresowanym zakup pierwszego lokum.
Zgodnie z obietnicami kampanijnymi Koalicji Obywatelskiej, „Kredyt 0 proc.” miałby być dostępny dla osób do 45 roku życia, a odsetki miałyby być refinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W związku ze wskaźnikiem inflacji (6,6 proc.) planowane jest dostosowanie dofinansowania zakupu pierwszych mieszkań do rzeczywistości gospodarczej Polski. Pierwszy rok funkcjonowania programu miałby, według założeń, kosztować 4 mld złotych. Dodatkowo w ustawie przygotowywanej przez nowy rząd planowane są dopłaty do najmu (zgodnie z obietnicami wyborczymi w wysokości 600 zł miesięcznie) oraz środki na remonty pustostanów.
Zobacz też: Jest się czego bać? UE zbada koneksje między firmami kryptograficznymi a bankami i instytucjami finansowymi
Liczby nie kłamią
Wiadomo już, że do 28 grudnia 2023 roku liczba złożonych wniosków wyniosła dokładnie 101 888 sztuk, co oznacza wzrost o ponad 7,7 tysiąca w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Ponadto, liczba podpisanych umów kredytowych przekroczyła 56 942 sztuki, zanotowano wzrost o ponad 1,1 tysiąca w skali tygodniowej. Dodatkowo, liczba otwartych kont mieszkaniowych wzrosła o ponad 200, osiągając liczbę 5 115.
Warto zaznaczyć, że banki mają możliwość rejestrowania przyjętych wniosków w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego do 7 stycznia.
Może Cię zainteresować: