Jest się czego bać? UE zbada koneksje między firmami kryptograficznymi a bankami i instytucjami finansowymi

Organy regulacyjne Unii Europejskiej (UE) poinformowały o planach zbadania powiązań między bankami i firmami finansowymi, które obejmują również grupy kryptograficzne.

Eksperci są zgodni co do tego, że działania te mogą znacząco wpłynąć na rozwój branży kryptowalut w Unii Europejskiej,

Na czym ma polegać badanie?

Przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA), Jose Manuel Campa, wyjaśnił że organy regulacyjne muszą lepiej zrozumieć cały łańcuch leżący u podstaw niebankowych instytucji finansowych (NBFI) ze względu na ich imponujące zasoby aktywów finansowych o wartości około 218 bilionów dolarów. Aby uzyskać dalszy wgląd w sposób, w jaki równoległy system bankowy wpływa na większy system finansowy, Europejski Bank Analiz (EBA) będzie współpracował z Radą Stabilności Finansowej i Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego.

Dochodzenie jest następstwem ostrzeżeń wystosowanych przez Andreę Enrii, głównego nadzorcę Europejskiego Banku Centralnego. Enria wielokrotnie zwracał uwagę na zjawisko omijania niektórych zabezpieczeń związanych z kryptowalutami.

Wiadomo już, że śledztwo skupi się na pośrednich powiązaniach między bankami a niebankowymi instytucjami finansowymi, takich jak pożyczki i aktywa posiadane przez NBFI, które mogą mieć wpływ na banki w przypadku gwałtownego spadku wartości. Powiązania te zostały poddane wzmożonej kontroli ze względu na obawy dotyczące potencjalnego zarażenia banków ekspozycją NBFI na kryptowaluty. Dochodzenie będzie miało na celu opracowanie lepszej interpretacji tego, w jaki sposób te powiązania wpływają na szerszy system finansowy i zidentyfikowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń, którymi należy zarządzać.

Zobacz też: „Wchodzisz” w kryptowaluty w 2024 roku? Na to powinieneś zwrócić uwagę

Firmy kryptowalutowe „na celowniku UE”

Dochodzenie EBA obejmie również firmy kryptowalutowe, które w ostatnich latach odnotowały znaczny wzrost. W miarę jak coraz więcej giełd kryptowalutowych i firm rozszerza swoją działalność na region Unii Europejskiej, organy regulacyjne coraz dokładniej analizują ich działalność i szukają sposobów zarządzania związanym z nimi ryzykiem.

Niewątpliwie planowane działania mogą mieć poważne konsekwencje dla przyszłości branży kryptowalut w Unii Europejskiej – tym bardziej, że branża ta wciąż się rozwija. Oczywistym jest więc, że organy regulacyjne będą odgrywać coraz większą rolę w zarządzaniu ryzykiem i ochronie inwestorów.

Może Cię zainteresować:

KryptowalutyueUnia Europejska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz