Skandaliczna patodeweloperka zostanie ukrócona? Minister za chwilę podpisze ważny dokument

Internet obiegła masa zdjęć z przykładami szokujących przypadków, gdzie króluje tzw. patodeweloperka. Balkony naprzeciwko siebie w takiej odległości, że można spokojnie przejść do sąsiada. Place zabaw z jedną huśtawką. Mikrokawalerki w piwnicach. To tylko niektóre przykłady tego zjawiska. Możliwe, że za chwilę się to zmieni. Deweloperzy nie są zachwyceni propozycjami.

Patodeweloperka wreszcie się skończy? Rozporządzenie na biurku ministra

Na początku roku rządzący szumnie zapowiadali, że przyjrzą się bliżej tzw. patodeweloperce i podejmą odpowiednie kroki, by naprawić sytuację na rynku nieruchomości. Jest duża szansa, że w końcu coś się zmieni. Propozycje rządu pozytywnie oceniła Komisja Europejska. Na biurku ministra Waldemara Budy leży rozporządzenie, które czeka już tylko na podpis. Dokument zawiera nowe wytyczne odnośnie warunków technicznych oraz usytuowania dla budynków. Nowe przepisy miałby wejść w życie już od 1 stycznia 2024 roku. Rozporządzenie ustala m. in. minimalną powierzchnie lokali użytkowych – ma to być co najmniej 25 m. kw. Dokument określa również nowe minimalne odległości budynków od granicy działki, a także wskazuje minimalną powierzchnię, jaką powinien mieć plac zabaw. Obligatoryjne będzie również zbudowanie pomieszczenia na przechowywanie rowerów oraz wózków dziecięcych.

Zobacz też: Unia Europejska chce dobrze, ale za tę dobroczynność przyjdzie nam słono zapłacić. Ceny mogą wzrosnąć nawet o połowę

Deweloperzy chcą przesunięcia zmian

Jak nie trudno było przewidzieć, deweloperzy nie są zbytnio zachwyceni takimi rozwiązaniami. Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do ministra Waldemara Budy z apelem. Organizacja chce, by wydłużyć okres tzw. vacatio legis. Termin został bowiem określony na 1 stycznia 2024 r. W praktyce oznacza to, że również budynki, które są teraz w fazie projektu będą musiały zostać dostosowane do nowych wymagań technicznych. Związek uważa, że deweloperzy mają zbyt mało czasu by dostosować nowe inwestycje do planowanych zmian. Organizacja ostrzega, że część gruntów, na których miały powstać inwestycji, mogą z dnia na dzień przestać spełniać warunki wymagane do rozpoczęcia budowy. Deweloperzy podnoszą również kwestię finansowa. Według związku zmiany projektów przyczyniłyby się do zwiększenia cen nieruchomości. Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje, by zmiany obowiązywały najwcześniej od 1 kwietnia 2024 roku.

Może Cię zainteresować:

DeweloperzyInwestycjeNieruchomościpatodeweloperkaprawo budowlane
Komentarze (0)
Dodaj komentarz