Polska jest krajem, w którym prawie 87 proc. mieszkańców ma własne nieruchomości. Pod tym względem jesteśmy numerem jeden w całej Europie.
Dla porównania, we Włoszech własny dom ma niemal 74 proc., w Szwecji i Francji blisko 65 proc., w Wielkiej Brytanii – 64 proc. mieszkańców, w Szwajcarii – tylko 42 proc. mieszkańców.
Niemcy nam zazdroszczą?
Jak się okazuje, w Unii Europejskiej odsetek mieszkańców, która posiada własną nieruchomość, wynosi średnio 70 proc. „Podobnie jak w innych krajach byłego bloku wschodniego, w Polsce tradycyjnie utrzymuje się wysoki poziom własności domów, a większość ludzi mieszka w nieruchomości, która do nich należy. Gotowość młodych Polaków do zaciągania długów od dawna jest większa niż w innych krajach europejskich. (…) Liczba właścicieli nieruchomości stale rośnie. Niektórzy eksperci wiążą to z trwającym od lat boomem gospodarczym i boomem na rynku pracy” – czytamy w niemieckim dzienniku „Die Welt”.
Co ciekawe, tylko 49 proc. naszych zachodnich sąsiadów posiada nieruchomość. „Marzenia o własnym domu szybciej można spełnić w Polsce niż w Niemczech” – zauważa gazeta.
W ostatniej dekadzie wiele krajów doświadczyło znacznego wzrostu wartości nieruchomości i czynszów. Z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych wynika, że w latach 2012-2022 nominalne ceny domów na całym świecie wzrosły średnio o 5,4 proc. rocznie. Jednak pandemia COVID-19 i wynikająca z niej tendencja do pracy z domu, a także wysoka inflacja w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi mogły zahamować ten trend.
Zobacz też: „Nie stać mnie na wakacje w Polsce”. Za nocleg nad Bałtykiem zapłacimy jedynie 55 000…
Prognozy cen na rynku nieruchomości
W ciągu ostatnich dziesięciu lat ceny mieszkań w Niemczech wzrosły o ponad 81 proc. Tymczasem ekonomiści spodziewają się dalszego wzrostu cen. W ciągu najbliższej dekady mają one rosnąć o średnio 9 proc. rocznie – w sali całego świata. W kilku regionach (np. w Afryce Wschodniej i Azji Południowej) oczekuje się rocznego wzrostu cen nieruchomości o ponad 20 proc. Wysokie wzrosty na poziomie 10-15 proc. spodziewane są również w Ameryce Południowej, Europie Wschodniej, Azji Środkowej i Afryce Północnej. Bardziej umiarkowane roczne wzrosty na poziomie 6-8 proc. spodziewane są w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej, Oceanii i Azji Południowo-Wschodniej.
Oczekiwania dotyczące cen nieruchomości zależą również od oczekiwań inflacyjnych ekspertów. Na poziomie regionalnym, krótko- (+0,76) i długoterminowe (+0,48) oczekiwania inflacyjne respondentów i ich oceny zmian cen domów w ciągu najbliższych dziesięciu lat są ze sobą silnie skorelowane. Realne wzrosty cen nieruchomości będą zatem prawdopodobnie niższe niż wartości nominalne.
Może Cię zainteresować: