Najem krótkoterminowy pod lupą. Wkrótce nie unikniesz daniny

Najem krótkoterminowy to bardzo pewna i intratna forma zarobku. W związku z jego popularnością Unia Europejska wyostrza przepisy podatkowe.

Najem krótkoterminowy na portalach

Najem krótkoterminowy to bardzo popularny rodzaj inwestycji w nieruchomości. Nietrudno na takim najmie zarobić, zwłaszcza w lokalizacjach odwiedzanych przez turystów i w sezonie. W taki sposób można zarobić kilkukrotnie więcej, niż na przykład na najmie długoterminowym, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Apartamenty na wynajem są częstym wyborem turystów, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dzięki portalom z ogłoszeniami mieszkań, szybko znajdziemy odpowiadające nam lokum w dowolnej lokalizacji. Również dzięki nim sprawdzimy opinie poprzednich lokatorów, mogąc być pewni, że nie wynajmujemy „kota w worku”. Niestety, za popularnością idzie zaostrzenie przepisów zaproponowane przez Parlament Europejski.

Zobacz też: Prawo budowlane. Ukłon w stronę rolników i ogromna luka

Skargi na nieuczciwą konkurencję

Przepisy zaproponowane przez Parlament Europejski mają wyeliminować nieuczciwych właścicieli, którzy nie rozliczają się ze swojego zarobku. Portal TVN24 cytuje dr Ewę Kiczmachowską, która podkreśla, że taką potrzebę zasygnalizowały samorządy.

„Obecnie w wielu miastach, w najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym rejonach, zwykła rodzina nie ma szans na wynajem mieszkania do życia, ponieważ tak zwane krótkoterminówki podbiły stawki kilkakrotnie. Ponadto ci, którzy tam mieszkają na stałe, narzekają na brud, hałas, spadek bezpieczeństwa” – mówi.

Rzeczywiście, skala rozszerzania się działalności jest ogromna. W Krakowie, na przykład, w ciągu czterech lat (2014-2017) liczba takich lokali wzrosła o 100%!

Najem krótkoterminowy atrakcyjniejszy

Trudno się dziwić, że turyści coraz częściej wybierają apartamenty zamiast hoteli. Z tym wyborem wiąże się więcej prywatności, duża swoboda oraz, zazwyczaj mniejsze koszty. Jeżeli chodzi o właścicieli, w letnie miesiące mogą zarobić tyle, ile w rok w przypadku najmu długoterminowego. UE deklaruje jednak, że będzie rozliczała portale, na których umieszczone są ogłoszenia oraz będzie pobierała deklaracje zajmowania się tym rodzajem najmu. Jeśli okaże się, że właściciel nie odprowadza podatku, serwis zablokuje jego ogłoszenie. Przypomnijmy, że portale rozliczają najem krótkoterminowy, jeśli dochód roczny właściciela nie przekracza 20 tysięcy euro. Jeśli zarobki są wyższe, inwestor zobowiązany jest samodzielnie rozliczyć dochody. Zobowiązany jest również do założenia działalności gospodarczej i regulowania podatku PIT lub CIT.

Może Cię zainteresować:

najem krótkoterminowyNieruchomościparlament europejskiPodatkiue
Komentarze (0)
Dodaj komentarz