Wiele młodych rodzin marzy już nie tylko o własnych czterech kątach w budynku zamieszkania zbiorowego, ale o własnej działce z domem. Zapewne sporo osób ucieszyło się na wieść o tym, że rządowy program „Bezpieczny kredyt 2%” może być przyznany także na budowę domu. Niestety obecna sytuacja jest trudna, a budowa domu w tym momencie to nie jest najlepszy pomysł.
Budowa domu w 2023 roku wyjątkowo droga
Dla wielu osób mieszkanie w bloku w zupełności wystarczy. Takie rozwiązanie ma z pewnością wiele zalet. Nie musimy martwić się o regularne dbanie o chodnik przed domem, szczególnie zimą. Odpada też konieczność kosztownych remontów, które w przypadku bloków są realizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe. Jednak wiele osób marzy o własnej działce z domem. Taka opcja też ma swoje zalety. Największą z nich jest prywatność, za którą aktualnie trzeba słono zapłacić. Jak informuje portal forsal.pl, od 2020 roku przeciętny koszt budowy domu wzrósł aż o 40%. Z materiałów zebranych przez portal wynika, że jeszcze trzy lata temu koszt budowy domu jednorodzinnego z podpiwniczeniem, z bloczków betonu komórkowego, o pow. 142 mkw, wynosił około 3450 zł za mkw. Aktualnie analizy pokazują, że za taki sam projekt trzeba zapłacić 4700 zł za mkw. To głównie wynik wzrostu cen materiałów, ale także cen działek. Nie można też zapomnieć o nowych wymaganiach, dotyczących energochłonności budynków, co też zwiększa koszty budowy domu.
Zawsze można szukać oszczędności
Jeśli jednak ktoś jest wyjątkowo niecierpliwy i nie zamierza odkładać marzeń na jutro, to może szukać pewnych oszczędności. Jak informuje portal wprost.biznes.pl Polacy gotowi są na wiele ustępstw, byle tylko zrealizować marzenie o budowie własnego domu. By obniżyć koszty budowy domu inwestorzy najczęściej decydują się na zmniejszenie metrażu i obniżenie standardu wykończenia. Budujący domy często rezygnują też z dodatkowego piętra, a także zmniejszają pierwotnie zaplanowaną liczbę pomieszczeń. Najczęściej inwestorzy rezygnują ze spiżarni lub dodatkowej łazienki. Takie ruchy pozwalają oszczędzić na materiałach, a w przyszłości chociażby na kosztach ogrzewania lub energii elektrycznej.
Może Cię zainteresować: