Jaki jest najdroższy obraz świata? W 2017 roku na licytacji domu aukcyjnego Chriestie’s ,,Salvator Mundi” (Zbawiciel świata) został sprzedany za 450 mln dolarów, ustanawiając światowy aukcyjny rekord. Oficjalnie autorem jest Leonardo da Vinci.
Obraz kryje wiele tajemnic. Nie jest do końca jasne czy został namalowany przez renesansowego geniusza, jak również nie wiadomo gdzie się teraz znajduje, ponadto naukowcy badają przedstawioną na obrazie kulę, której wizerunek wydaje się być sprzeczny z prawami fizyki.
Najdroższy obraz świata | Prawdziwa historia czy spekulacja ?
,, Zbawiciel świata” prawdopodobnie pochodzi z około 1500 roku i został nabyty przez Karola I, władcę Anglii z XVII wieku. Karol I został stracony w 1659 roku, kolejnym właścicielem został murarz John Stone – zakupił obraz w 1651. Dziewięć lat później zwrócił dzieło Karolowi II, synowi Karola I, który w tym samym roku objął tron. Późniejsza historia obrazu jest niejasna. W 1900 roku, został odsprzedany nie jako oryginalny da Vinci, ale jako dzieło jednego z uczniów mistrza. W 1958 roku został wystawiony w galerii Sotheby’s za 50 funtów.
Kilkanaście lat temu, marszand Robert Simon zabrał zapakowany w worek na śmieci obraz do nowojorskiego domu zaprzyjaźnionych konserwatorów Dianne i Mario Modestini. Dzieło było wyraźnie uszkodzone i przysłonięte przez niezdarnie położone warstwy farby. Konserwatorzy pomyśleli, że może to być obraz ucznia Leonarda. Para podjęła się renowacji i od razu zaczęła pracę nad obrazem.
Po odrestaurowaniu obraz został znany za dzieło Leonarda da Vinci przez wybitnych ekspertów wyspecjalizowanych w badaniu twórczości mistrza. W 2011 roku obraz został wystawiony w National Gallery w Londynie. Dwa lata później ,,Salvator Mundi” został zakupiony przez rosyjskiego miliardera Dmitrija E. Rybolovleva za 127,5 miliona dolarów. Kiedy Rybolovlev zdecydował się go sprzedać w 2017 roku ,,Salvator Mundi” wzbudził ogromne emocje na rynku dzieł sztuki.
Gdzie teraz znajduje się najdroższy obraz świata?
Po sprzedaży za 450 milionów dolarów anonimowym oferentem okazał się następca tronu Arabii Saudyjskiej, książę Mohammed bin Salman. Chociaż ogłoszono, że został zakupiony dla Luwru w Abu Zabi, dzieło nie zostało dotychczas pokazane publicznie. Coraz częściej zaczęto podważać autentyczność pracy. Obecne miejsce, w którym znajduje się dzieło pozostaje nieznane. Obraz został wyłączony z wystawy z okazji 500 rocznicy śmierci mistrza w paryskim Luwrze, a jego prezentacja w Luwrze w Abu Zabi została odłożona na czas nieokreślony.
Tajemnicza kula
Obraz intryguje nie tylko ze względu na budzące wątpliwość pochodzenie. Naukowcy z ogromną skrupulatnością rozwodzą się na temat kuli umieszczonej w ręce Chrystusa. Kula jest sprzeczna z prawami optyki i tworzy kontrowersje wokół tego, co inspirowało mistrza.
Póki co możemy czekać na rozwój wydarzeń i czas pokaże czy jest to autentyczna praca Leonarda czy też najdrożej sprzedany fake. Oryginalny da Vinci znajduje się za to w polskich zbiorach i trafił do nich dzięki kolekcjonerce Izabeli Czartoryskiej. Pracę ,,Dama z gronostajem” można oglądać w Krakowie.