Dom aukcyjny Christie’s nie należy do zachowawczych. To właśnie tutaj mają miejsce spektakularne aukcje i transakcje, o których mówi się latami. ,,Aukcja stulecia” z pracami z kolekcji Rockefelera, sprzedaż obrazu stworzonego przez sztuczną inteligencję czy budzący wiele kontrowersji,, Salvatore Mundi” autorstwa mistrza Leonardo Da Vinci, to tylko niektóre z przykładów. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie tutaj, już nie pierwszy raz pojawia się nowatorskie rozwiązanie – blockchain, które może realnie zmienić rynek sztuki w wielu aspektach.
Obraz za Ether (ETH)
Blockchain debiutowało w Christie’s w 2018 roku na aukcji Barney A Ebsworth Collection. Dom aukcyjny podjął wtedy współpracę z firmą Artory. Zysk z aukcji wyniósł 323 mln dolarów. O tym, że technologia blockchain wejdzie do świata sztuki mówiło się już od kilku lat i mimo, że pierwsze transakcje w tej technologii już za nami – możemy mówić o historycznym momencie dzięki aukcji Bleeple. Myślę, że przyczyniła się do tego obecna epidemia, która wymogła na domach aukcyjnych i prywatnych galeriach sprzedaż internetową. Blockchain z pewnością uczyni rynek sztuki bardziej przejrzystym.
Aukcja zatytułowana „Everydays – The First 5000 Days” jest dostępna wyłącznie w trybie online i będzie otwarta od 25 lutego do 11 marca. Christie’s akceptuje Ether (ETH), walutę sieci Ethereum, jako opcję płatności na aukcji – uznał, że ETH jest ulubioną walutą NFT i chce, aby transakcja była jak najprostsza i atrakcyjna dla odbiorców. Przedmiotem aukcji będzie praca artysty o pseudonimie Beeple, który w grudniu ubiegłego roku trafił na pierwsze strony gazet, gdy ustanowił rekord w kategorii najcenniejszych dzieł sztuki wystawionych na aukcji w Nifty Gateway. Beeple sprzedał 20 prac za łączną kwotę ponad 3,5 miliona dolarów, przyciągając uwagę tych, którzy mogli wcześniej nie wiedzieć o istnieniu NFT, które są unikalnymi tokenami kryptowalut używanymi do reprezentowania aktywów. W tym przypadku zasób jest cyfrowym dziełem sztuki.
Kim jest Beeple ?
Beeple jest znanym artystą cyfrowym, którego obserwuje prawie 2 miliony osób na Instagramie. Tworzył filmy i grafiki dla celebrytów, takich jak Ariana Grande, Justin Bieber i Katy Perry, a także ekspozycje dla dużych marek, takich jak Louis Vuitton, Nike i Apple. 1 maja 2007 r. Mike Winkelmann posługujący się pseudonimem Beeple, opublikował w internecie swoją cyfrową pracę, zrobił to samo następnego dnia i czynność tą powtarzał codziennie przez 13 i pół roku. Teraz te pojedyncze elementy zostały zebrane w ,,Everydays – The First 5000 Days” wyjątkowe dzieło w historii sztuki cyfrowej. Artysta bardzo często porusza wątki dotyczące obsesji społeczeństwa na punkcie technologii w wielu aspektach.
O wyniku sprzedaży „Everydays – The First 5000 Days” dowiemy się już wkrótce i to zapewne nie pierwsza aukcja sztuki oparta na technologii blockchain.