Inwestor-miliarder Ray Dalio w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla CNBC stwierdził, że uważnie obserwuje ryzykowną sytuację fiskalną USA. Analizując sytuacje gospodarczą Stanów Zjednoczonych, Dalio doszedł do wniosku, że jeśli tak dalej pójdzie, to USA czeka kryzys zadłużeniowy.
Kryzys zadłużeniowy dosięgnie w końcu USA?
Ray Dalio założyciel funduszu hedgingowego Bridgewater Associates w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla CNBC powiedział, że obserwuje uważnie ryzykowną sytuację fiskalną w USA. Jego zdaniem, jeśli nic się nie zmieni, to USA czeka niedługo kryzys zadłużeniowy. Jak stwierdził w wywiadzie: Myślę, że to, jak szybko to nastąpi, będzie zależeć od kwestii podaży i popytu, więc bardzo uważnie się temu przyglądam.
Patrząc na podstawowe wskaźniki gospodarcze widać, że faktycznie sytuacja zmierza w niebezpiecznym kierunku. Poziom zadłużenia USA po raz pierwszy przekroczył w tym miesiącu 33 biliony dolarów. Aktualnie negocjowany jest projekt ustawy o wydatkach USA. Termin przyjęcia ustawy to 1 października. Brak osiągnięcia porozumienia może znacząco zwiększyć ryzyko zadłużenia kraju.
Zobacz też: UOKiK nie miał litości i nałożył kilkumilionową karę. Zamiast darmowych próbek, płatna subskrypcja na rok
USA już raz uniknęły katastrofy w tym roku
Choć decydenci na każdym kroku podkreślają poprawiającą się sytuację gospodarczą w USA, to nie sposób zapomnieć, że dopiero co udało się uniknąć katastrofy. Widmo bankructwo poważnie zajrzało w oczy politykom, ponieważ brakowało porozumienia w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia. Ostatecznie w ostatniej chwili Senat USA w ostatniej chwili przegłosował ustawę, która zwiększyła limit zadłużenia do 2025 roku. Politycy uzgodnili również znaczące cięcia wydatków. Przed podniesieniu limitu tempo wzrostu długu było ogromne. W latach 2017-2022 dług USA wzrósł z 21 bln do 31 bln USD. W tym czasie dług USA w relacji do PKB wzrósł do 122%.
Z drugiej strony, choć nie jest to z pewnością powód do dumy, to USA w pewnym sensie stały się specjalistami w radzeniu sobie z długiem. Jak wyliczyła amerykańska Izba Handlowa, USA po II wojnie światowej limit zadłużenia był zwiększany już 102 razy. Licząc czerwcowe przesunięcie limit – 103.
Może Cię zainteresować: