Za chwilę wróci VAT na żywność. Jak mocno dostaniemy po kieszeni?

Element tarczy antyinflacyjnej, którym jest między innymi zerowy VAT na żywność, będzie obowiązywać tylko do końca marca 2024 roku. Rząd jeszcze nie ogłosił decyzji w tej sprawie, ale eksperci oceniają, że nawet jeśli tarcza zostanie przedłużona, to nie dłużej niż do połowy roku. Tak czy inaczej, za chwilę zapłacimy więcej za codzienne zakupy. Jak bardzo to odczujemy?

Zerowy VAT na żywność za chwilę przestanie obowiązywać

Jednym z głównych elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej, wprowadzonej przez poprzedni rząd, była zerowa stawka VAT na żywność. Na ten moment przepisy te będą obowiązywać do końca marca bieżącego roku. Póki co rząd nie podał oficjalnej decyzji, czy to rozwiązanie będzie przedłużane.

Ekonomiści oceniają, że zerowa stawka VAT na żywność zostanie utrzymana. Jeśli tak się stanie, to nie dłużej niż do końca drugiego kwartału 2024 roku. Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank, w rozmowie z PAP Biznes, że prognozuje, że taki wariant jest prawdopodobny.

Można przypuszczać, że zarówno tarcza inflacyjna na ceny prądu, jak i zerowa stawka VAT na żywność nie zostaną zniesione przed zbliżającymi się wyborami. Na początku kwietnia czekają nas wybory samorządowe, a w czerwcu wybory do parlamentu europejskiego. Pozornie obie sprawy mają niewiele wspólnego. Jednak z perspektywy polityków to działanie korzystne dla wizerunku partii. Podjęcie niepopularnych decyzji przed wyborami może negatywnie wpłynąć na notowania, czego politycy raczej wolą uniknąć.

Zobacz też: Latający samochód, za którym stoi SpaceX ma już tysiące zamówień. Oficjalna premiera już za chwilę. Co oferuje ten pojazd?

Czeka nas szok cenowy?

Z perspektywy konsumenta, najistotniejsze jest jednak to, czy ceny produktów spożywczych gwałtownie wzrosną po przywróceniu 5-procentowej stawki VAT na żywność. Według ekspertów powrót do pierwotnej stawki tej daniny nie powinien mocno uderzyć w nasze portfele.

Jak ocenił Jakub Olipra, w rozmowie z PAP Biznes: Zakładamy, że od 1 lipca VAT na podstawowe produkty żywnościowe wróci do pierwotnego poziomu, co w całości zostanie przerzucone na ceny detaliczne i podbije dynamikę cen żywności o ok. 4 pkt proc. Z tego powodu w drugiej połowie roku dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych powróci do poziomu powyżej 5 proc.

Ekspert zauważa, że mimo wszystko jesteśmy w lepszej sytuacja, niż rok temu inflacja była znacznie wyższa. Prognozowana średnioroczna inflacja w 2024 roku ma wynieść 4,5%. To oznacza, że dynamika wzrostu cen znacznie spadnie, nawet jeśli zostanie przywrócona 5-procentowa stawka VAT na żywność.

Może Cię zainteresować:

PodatkiVATvat na żywnośćzakupyżywność
Komentarze (0)
Dodaj komentarz