Z ostatniej chwili: Znamy decyzję Fed! To koniec podwyżek stóp w USA?

O godzinie 20:00 Rezerwa Federalna poinformowała rynki o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian, w przedziale 5,25 – 5,5%. Decyzja nie stanowi zaskoczenia, jest zgodna z linią oczekiwaniami.

Zbiega się także z linią komunikacji Jerome’a Powella, który wskazywał że stopy będą mogły być podnoszone co dwa posiedzenia. Teraz rynki zwracają szczególną uwagę na 'dot-plot’, który rzuci więcej światła na dalszą część cyklu podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych.

  • Projekcje Fed zakładają jeszcze 25 pb podwyżki w tym roku i 50 pb cięć w 2024 wobec 100 pb w projekcji z czerwca
  • Na koniec 2024 roku Fed zakłada stopy na poziomie 5,1% wobec 4,6% poprzednio
  • Oczekiwane stopy w 2025 wyniosą 3,9% wobec 3,4% prognozowanych wcześniej (oraz 2,9% w 2026 roku)
  • Rezerwa Federalna szacuje stope bezrobocia na poziomie 3,8% w 2023 wobec 4,1% poprzednio i podkreśla, że choć kreacja etatów (JOLTS) zwolniła, nadal jest mocna
  • Redukcja bilansu w niezmienionym tempie (MBS i obligacje skarbowe)
  • Traderzy wycofują się z gołębich zakładów na mocniejsze cięcia stóp w 2024 roku

Generalnie zmiana jest jastrzębia ale z drugiej strony wskazuje na utrzymującą się siłę gospodarki USA.

O 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Śledzi całe Wall Street, a my zapraszamy na relację LIVE. Przed konferencją Powella indeksy w USA notują spadki.

Rynek akcji czeka na Powella

Analitycy Bank of America podnieśli dziś prognozy wzrostu dla S&P 500 z ceną docelową na poziomie 4600 pkt. Zatytułowali ją 'Don’t worry be happy’. Przekazali w niej, że wiele firm może radzić sobie zaskakująco dobrze w drugiej połowie roku. Nawet na tle technologicznych społek. Czy przemówienie Powella utrzymane zostanie w podobnym tonie?

Źródło: Bloomberg

Warto wziąć pod uwagę, że w czasie bessy na rynku akcji zwykle dno wyprzedaży pojawia się nawet 9 miesięcy przed rzeczywistą poprawą zysków (Earnings per Share – EPS). Przyczyną tego stanu rzeczy są oczywiście oczekiwania oraz to, jak kształtuje się cena akcji na ich tle. Oraz jak duże dyskonto oferuje. Gdy poprawa rzeczywiście ma miejsce, dno cenowe okazuje się już odległe. W miarę jak rynek zaczyna postrzegać przyszłą poprawę zysków jako bardziej prawdopodobną, cena akcji rośnie (nawet jeśli rzeczona poprawa wcale nie musi mieć miejsca).

Źródło: https://twitter.com/MacroAlf/status/1704243214159425978

Może Cię zainteresuje:

FedInflacjaJerome PowellRezerwa FedaralnaUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz