Z ostatniej chwili: EBC nie podniósł stóp procentowych. Cięcia w pierwszym kwartale 2024?

Europejski Bank Centralny podjął decyzję o utrzymaniu stóp bez zmian, na poziomie 4,5%, zgodnie z oczekiwaniami. Pracownicy banku szacują przyspieszenie wzrostu PKB w strefie euro ze średnio 0,6% w 2023 r. do 0,8% w 2024 r. i do 1,5% zarówno w 2025 r., jak i 2026 r. Oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących oraz oprocentowanie kredytu w banku centralnym i depozytów pozostaną na niezmienionym poziomie. Odpowiednio 4,50%, 4,75% i 4,00%.

  • Zgodnie z projekcjami ekspertów dla strefy euro, inflacja powinna stopniowo spadać w ciągu przyszłego roku, zanim zbliży się do celu 2% w 2025 r. Presja cenowa pozostaje podwyższona, głównie ze względu na silny wzrost jednostkowych kosztów pracy. Wcześniejsze podwyżki stóp procentowych nadal silnie oddziałują na gospodarkę.
  • Inflacja prawdopodobnie ponownie wzrośnie w najbliższym czasie. EBC. Ogólnie rzecz biorąc, bankierzy oczekują, że inflacja zasadnicza wyniesie średnio 5,4% w 2023 r., 2,7% w 2024 r., 2,1% w 2025 r. i 1,9% w 2026 r. Bank ku zaskoczeniu podkreślił, że obecny poziom stóp musi być utrzymany przez wystarczająco długi czas.
  • EBC szacuje inflację bez żywności/energii w 2023 r. na poziomie 5,0% wobec 5,1%.

Inflacja spadła w ostatnich miesiącach, prawdopodobnie ponownie tymczasowo wzrośnie w najbliższym czasie. Bank będzie nadal stosować elastyczność w reinwestowaniu wykupów w portfel PEPP, aby przeciwdziałać ryzyku dla mechanizmu transmisji polityki pieniężnej związanego z pandemią. Rynek nie za bardzo przejął się stanowiskiem EBC, a swapy na stopy procentowe wyceniają 154 pb cięć w 2024, wobec 156 pb poprzednio. Bank oczekuje ożywienia gospodarki ze względu na rosnące dochody realne ale w najbliższym czasie wzrost będzie słaby. Perspektywy cenowe, dynamika i transmisja polityki pozostaną oczywiście kluczowe. W ocenie EBC, presja cenowa pozostaje podwyższona, głównie ze względu na silny wzrost jednostkowych kosztów pracy.

Może Cię zainteresuje:

ebcEuropaEuropejski Bank CentralnyLagardestopy procentowe
Komentarze (0)
Dodaj komentarz