Wzrost akcji GameStop. Pierwszy raz od dwóch lat

Amerykańska firma GameStop specjalizująca się w sprzedaży gier wideo i gadżetów dla graczy właśnie odnotowała pierwszy wzrost akcji od dwóch lat. Firma stała się rozpoznawalna na całym świecie na przełomie 2020 i 2021 roku. Wówczas za sprawą zorganizowanej akcji użytkowników serwisu społecznościowego Reddit, wartość jej akcji wzrosła kilkukrotnie, co pokrzyżowało plany dużym graczom na giełdzie.

Akcje GameStop w górę

Akcje GameStop wzrosły w środę aż o 36%. We wtorek akcje tej firmy były warte 17,65 USD. W środę o godz. 10:15 cena akcji GameStop wzorsła już do 24,16 USD. Popularna za oceanem firma sprzedająca gry wideo odnotował pierwszy kwartalny zysk od dwóch lat. Dyrektor generalny GameStop Matt Furlong, przekazał informację, że na zysk firmy wpłynęła głównie decyzja o obniżeniu kosztów. Dodał również, że firma podejmuje w bieżącym roku kolejne kroki mające na celu poprawę wydajności oraz obniżenie wydatków. Głównie na rynku europejskim, z którego powoli się wycofuje. Co warto podkreślić wzrosły również akcje innych tzw. Meme Stocks spopularyzowanych podczas pandemii, w tym AMC Entertainment (wzrost o 8%) i Bed Bath & Beyond (wzrost o 11%).

Zobacz też: Samochód elektryczny na złom. Wystarczy rysa na akumulatorze

Niezwykła historia popularności

Pod koniec 2020 roku GameStop był w kiepskiej formie. Firma specjalizowała się w sprzedaży fizycznych kopii gier. Problemy zaczęły się pojawiać, kiedy popularne stało się kupowanie przez graczy cyfrowych wersji gier wideo. Wówczas konsumenci przestali odwiedzać sklepy stacjonarne. Do tego trwająca wówczas pandemia tylko pogłębiła kryzys. Firma stała na skraju bankructwa. Dostrzegli to inwestorzy, którzy chcieli wykorzystać okazję i zastosowali tzw. krótką sprzedaż (short squeeze). Wtedy stało się coś, czego nikt się nie spodziewał. Użytkownicy forum WallStreetBets na platformie Reddit zjednoczyli się i zaczęli masowo wykupywać akcje GameStop. Doprowadziło to gigantycznego wzrostu akcji firmy w bardzo krótkim czasie. Niedługo po tym popularne aplikacje do indywidualnych inwestorów zablokowały możliwość kupowania akcji spółki. Możliwe było jedynie ich sprzedawanie, co wywołało kontrowersje. Całą sytuacja była swego rodzaju małą rewolucja i miała charakter bezprecedensowy.

Może Cię zainteresować:

gamestopgry wideoRedditWall Streetwallstreetbets
Komentarze (0)
Dodaj komentarz