Finlandia zmagała się z nietypowym „problemem”: czysta energia elektryczna była tak obfita, że spowodowała spadek ceny energii poniżej zera.
Strategia Finlandii dotycząca odnawialnej energii przynosi efekty, ponieważ koszt energii w tym kraju spadł do wartości ujemnych. Nadmiar czystej energii jest spowodowany oddaniem do eksploatacji nowego reaktora jądrowego oraz większych niż zazwyczaj powodzi. Wydaje się to dosyć ironiczne, biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku, Finowie ograniczali swoje zużycie po zerwaniu handlu z Rosją a teraz mają minusowe ceny energii.
A mimo wszystko Finlandia zanotowała „spadek poziomu cen poniżej zera”. Oznaczało to, że średnia cena energii na ten dzień wynosiła nieznacznie mniej niż zero, powiedział Jukka Ruusunen, dyrektor generalny fińskiego operatora sieciowego Fingrid, w rozmowie z fińską telewizją publiczną Yle.
Spadek cen był spowodowany nieoczekiwanym nadmiarem energii odnawialnej oraz wspomnianą wcześniej oszczędnością Finów w kwestii zużycia energii w codziennym życiu. „Teraz mamy wystarczającą ilość energii, która jest niemal bezemisyjna”, powiedział Ruusunen dla Yle, dodając, że Finowie mogą „czuć się dobrze, korzystając z energii”. Finlandia przeszła drogę od kraju zalecającemu swoim obywatelom oszczędzanie energii do jej nadmiaru w zaledwie kilka miesięcy.
Zobacz też: Shaq O’Neal oskarżony unika sądowych pozwów! Sprawa FTX pozostawia smród na boisku
Nowe źródło, niższe ceny energii
W kwietniu tego roku oddano do eksploatacji nowy reaktor jądrowy, który dostarczył znaczną ilość energii dla 5,5 miliona Finów. Olkiluoto 3, pierwszy nowy reaktor jądrowy otwarty w Europie od ponad 15 lat, obniżył cenę energii elektrycznej w Finlandii o 75%. Wiosenne roztopy i nadmiar topniejącej wody powoduje, że hydroelektrownie w Finlandii pracują na najwyższych obrotach.
Kraj dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2035 roku i stara się wprowadzać rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Ruusunen zadeklarował, że Finlandia chce, aby energia wiatrowa stała się jej głównym źródłem energii do 2027 roku.
„Zimą jedyną rzeczą, o której ludzie mogli rozmawiać, było to, skąd wziąć więcej energii. Teraz mocno zastanawiamy się, jak ograniczyć produkcję. Przeszliśmy od jednego skrajnego przypadku do drugiego”
„W czasie wiosennych powodzi często występuje taka wymuszona produkcja, ponieważ elektrowni wodnej nie można wyłączyć. Ze względu na ogromną ilość wody, wiosną hydroenergia często ma słabą zdolność regulacji.”
-powiedział Ruusunen.
Może Cię zainteresuje: