UWAGA: 'Jak nie płacić za gaz w 2023 roku w Polsce. Tylko 7,9% Polaków wie o tej luce’ -Potencjalnie niebezpieczne oszustwo krąży w internecie!

W ostatnich tygodniach co jakiś czas na twitterze pojawia się promowany post, który rzekomo podpowiada jak nie płacić rachunków za gaz w 2023 roku. Zawiera link przekierowujący do podejrzanych adresów stron jak 'maggihut.com’ czy 'shitnation.com’. Sama 'reklama’ zawiera czasami błędy ortograficzne, co samo w sobie jest często sygnłem ostrzegawczym.

Celem hakerów jest jak zwykle skłonienie mniej czujnych ludzi do nierozważnego kliknięcia i przejścia dalej. Aż do nieuważnego podania wrażliwych informacji. Sprawa rzekomo 'darmowegp gaz’ od jakiegoś czasu zaczęła zwracać uwagę częsci uczestników Twittera. Rzeczywiście w 'viralowe’ promocję tego scamu zaangażowane są różne profile, m.in. Work Hard Live Fit. Niemal wszystkie charakteryzują się na pierwszy rzut oka podejrzaną aktywnością na platformie X (dawny Twitter).

Nim przejdziemy dalej, dając kilka potencjalnie praktycznych porad i ostrzeżeń podkreślamy, że według naszego stanu wiedzy nie istnieje żaden specjalny 'kruczek prawny’, po zastosowaniu którego nie istniałby obowiązek zapłaty za zużyty gaz. Jedyna opcja powszechnie znana to opcja otrzymania zwrotu 23% podatku VAT. Jednak by go utrzymać należy spędzać ściśle określone wymogi.

https://twitter.com/Pjotrm2/status/1694424947811033351
Źródło: X

Jak dostać dofinansowanie gazu w 2023 roku? (wątek na poważnie)

W ramach ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych w całym 2023 roku na rynku gazu obowiązuje zwrot 23%. VAT-u. O niego mogą wnioskować gospodarstwa domowe. Jakie kryteria należy spełnić?

 1. Podstawowe źródło ogrzewania w domu jest zasilane gazem. Refundacja nie przysługuje osobom, które mają w domu wyłącznie kuchenki gazowe czy wykorzystują to paliwo jedynie do podniesienia temperatury wody.
 2. Piec gazowy został zgłoszony lub wpisany do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)
 3. Gospodarstwo domowego spełnia wymóg kryterium dochodowego – analogicznie jak w temacie dodatku osłonowego
 4. Ustawa dot. o zwrotu 23% podatku VAT wskazuje, że można ubiegać się o kredyt. Pod warunkiem, że spełnienie kluczowego wymogu, jakim jest kryterium dochodowe.
 5. dodatek gazowy w 2023 roku mogą więc wnioskować najuboższe gospodarstwa domowe, którym trudno związać z koniec z końcem i brakuje im pieniędzy na podstawowe comiesięczne opłaty.
 6. Za refundację VAT-u odpowiedzialne samorządy.

Refundacja kosztów poniesionych na podatek VAT w rachunkach (tzw. dodatek gazowy w 2023) przysługuje przy średnim comiesięcznym dochodzie na osobę nieprzekraczającym:

 • 2100 zł – w gospodarstwie jednoosobowym;
 • 1500 zł – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego (co najmniej 5 osób – troje dzieci)

Nie warto klikać w linki

Zwykle samo kliknięcie w link jest dopiero wstępem do nieświadomego podania oszustom większej ilości danych. Mowa m.in. o danych osobistych czy informacji związanych z kontem bankowym. W większości przypadków nawet jeśli ktokolwiek wejdzie w link, hakerzy nie zrobią nic dopóki nie 'uraczy ich’ danymi i całą masą innych informacji. Nie jest to jednak reguła.Jedną z groźnych metod zawirusowania systemu za pomocą linków internetowych jest metoda tzw.

’Drive by download’. Wówczas do kodu strony z serwera imp,ementowany jest toksyczny skrypt. To on dodaje odnośnik do witryny przechowującej potencjalnie szkodliwe oprogramowanie. Jeśli ktokolwiek odwiedzi podobnie zmodyfikowaną stronę, dojdzie do niewidocznego dla Ciebie przekierowania do szkodliwego adresu, uruchomienia exploita, a następnie pobrania i instalacji szkodliwego oprogramowania na danym urządzeniu.

Jak poznać groźny link?

 • Każdy adres URL podzielpnu jest na kilka części. Zwróć uwagę, by w linku na począku było HTTPS, a nie samo “HTTP”. To 's’ sporo zmien (strona jest zabezpieczona przez certyfikat SSL).
 • Protokół HTTP sam w sobie nie jest zabezpieczony. Dopiero protokół HTTPS, czyli HTTP połączony z certyfikatem SSL, szyfruje dane i w ten sposób zapobiega przechwytywaniu informacji przez hakerów.
 • Kolejnym znakiem informującym, że strona posiada certyfikat SSL, jest symbol kłódki przy pasku adresu przeglądarki. Aktywna kłódka to dowód, że strona wykorzystuje szyfrowanie danych.
 • Ale … Uzyskanie certyfikatu SLL jest dość proste, dlatego niektórzy hakerzy również się nim posługują. Mimo to, brak kłódki i liter HTTPS powinien budzić Twoje podejrzenia.
 • Cyberprzestępcy liczą na nieuwagę ofiar, a toksyczne linki często zawierają 'dziwne’ literówki (np. alegro zamiast allegro), powtórzone litery (np. faceboook zamiast facebook) lub znaki podobne do liter (np. 0lx zamiast Olx).
 • Uwaga na skrócone linki, choć redukcja linków sama w sobie nie jest szkodliwa i może być przydatna, jedna – używają ich często w celu zamaskowania szkodliwego odnośnika. Żadna szanująca się firma nie użyje skróconego linku, aby zachęcić Cię do kontaktu.

Jeśli padłeś ofiarą… Co robić?

 • Instalacja antywirusów i zawsze aktualne oprogramowanie zabezpieczające komputer
 • Weryfikacja stron poprzez nakładki do przeglądarki np. Google
 • Wyłączenie internetu tak szybko jak to możliwe (być może downloading wirusów jeszcze się nie zaczął/nie skończył!)
 • Błyskawiczna kopia zapasowa dokumentów i danych ze stron + telefon do banku
 • Jak najszybciej zmień date logowania na zupełnie inne od dotychczasowych

Może Cię zainteresuje:

gazhakerzyoszustwoPolskarachunkiReklamaScam
Komentarze (0)
Dodaj komentarz