Przyglądamy się polskiemu PKB miesiąc po wyborach. „To ważny sygnał dla rynku”

Przyglądamy się polskiemu PKB miesiąc po wyborach. „To ważny sygnał dla rynku”

Gospodarka Polski wraca na właściwe tory. Tak przynajmniej wynika z najnowszych danych dotyczących PKB, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny.

Jak zauważają ekonomiści, odbicie jest zauważalne zarówno w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak i rokiem do roku, choć różni się nieco od wcześniejszych prognoz.

Widoczne odbicie w statystykach

Dane Głównego Urzędu Statystycznego jednoznacznie wskazują, że polskie PKB w trzecim kwartale wzrosło o 1,4 proc. w porównaniu do drugiego kwartału, oznaczając tym samym poprawę po odnotowanym wcześniej spadku o 1,4 proc.

Odbicie w polskiej gospodarce widoczne jest również w porównaniu PKB rok do roku, które zanotowało wzrost o 0,4 proc. po dwóch kwartałach spadku. Prognozy ekonomistów zakładały wzrost PKB w skali roku o 0,3-0,4 proc., co uznawano za najlepszy wynik w tym roku. W pierwszym kwartale odnotowano spadek o 0,3 proc., a w drugim o 0,6 proc.

Choć nieco zawiodła dynamika z kwartału na kwartał, gdzie średnia prognoz sugerowała wzrost rzędu 2,2 proc., a osiągnięto „tylko” 1,4 proc., analitycy wyrazili optymizm co do przyczyn wzrostu. Według nich, napędem tego ożywienia jest krajowa konsumpcja, a nie czynniki zagraniczne.

– Dane GUS potwierdzają, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą i PKB powinien stopniowo rosnąć pod koniec 2023 roku i dalej w roku 2024. Bardzo ciekawe są również rewizje szacunków GUS za poprzednie kwartały. Wskazują one bowiem, że trochę tak jak oczekiwano w zeszłym roku, najgorszy dla polskiej gospodarki był ostatni kwartał 2022 roku, kiedy to w obawie o ceny węgla, energii i gazu gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa istotnie ograniczały wydatki. Gdy kryzys energetyczny nie zmaterializował się, gospodarka zaczęła odbijać. Według nowych szacunków to właśnie czwarty kwartał zeszłego roku był dołkiem koniunktury i od tego czasu realny PKB urósł już o 2,8 proc. i osiągnął właśnie nowe szczyt – skomentował dane Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający Portu.

Zobacz też: Najnowszy rating Fitch dla Polski. Są plusy, są też minusy

Pełne dane dotyczące PKB będą dostępne później

Jak zaznacza GUS, opublikowane dziś dane są wstępne i opierają się na niepełnych informacjach. Pełniejszy obraz kondycji polskiej gospodarki w trzecim kwartale ma pojawić się 30 listopada, kiedy to zostanie opublikowany pierwszy regularny szacunek PKB.

Może Cię zainteresować:

gusgłówny urząd statystycznyPKBWzrost
Komentarze (0)
Dodaj komentarz