Kontrowersyjny prezydent zapowiada pierwsze radykalne reformy, a MFW mu przyklaskuje. Przywróci gospodarkę na właściwe tory?

Nowy prezydent Argentyny Javier Milei nie próżnuje i zaledwie kilka dni po wyborach zaczyna zaprowadzać nowe porządki. Argentyna zdewaluuje peso o ponad 50% w ramach nadzwyczajnych reform gospodarczych. To radykalne posunięcie zmieni oficjalny kurs wymiany z 365 peso na 800 peso za dolara. Co jeszcze szykuje nowa władza w Argentynie?

Nowy prezydent Argentyny już działa

Javier Milei w trakcie kampanii prezydenckie obiecywał pozbyć się peso i zastąpić je dolarem, aby przywrócić gospodarkę na właściwe tory. Peso jest od lat sztucznie wspierane przez ścisłą kontrolę kapitału. Jego wartość w stosunku do dolara amerykańskiego spadła w tym roku o około 52%. W ostatnich latach bank centralny Argentyny dodrukował większą część peso, aby pomóc rządowi kraju uniknąć niewywiązania się ze spłaty zadłużenia. To spowodowało gwałtowny wzrost cen.

Minister gospodarki Luis Caputo ogłosił, że Argentyna zdewaluuje peso o ponad 50% w ramach środków nadzwyczajnych mających pomóc borykającej się z trudnościami gospodarce kraju. Posunięcie to stanowi pierwszy z kilku kroków mających na celu stłumienie hiperinflacji, która skłoniła argentyński bank centralny do podniesienia w październiku referencyjnej stopy procentowej do 133%. Caputo zapowiedział również, że szykują się cięcia w nowych projektach robót publicznych. Ponadto, umowy o pracę, które obowiązują krócej niż rok nie będą przedłużane. Planowane jest też ograniczenie zużycia energii i ograniczenia dotacji na transport.

Zobacz też: Strefa Czystego Transportu czy wykluczenia biedniejszych? Mieszkańcy protestują, ale samorządy mają związane ręce

Reformy z poparciem MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy reagując na słowa ministra gospodarki Argentyny oświadczył, że popiera te reformy. Julie Kozack, dyrektor ds. komunikacji MFW, w komunikacie prasowym napisała: Pracownicy MFW z zadowoleniem przyjmują środki ogłoszone dziś przez nowego ministra gospodarki Argentyny Luisa Caputo. Te odważne działania mają na celu znaczną poprawę finansów publicznych w sposób chroniący najsłabszych w społeczeństwie i wzmacniający reżim walutowy.

Od chwili objęcia urzędu Milei spotkał się już z politykami USA. Ponadto jego zespół ds. ekonomii współpracował z MFW nad modyfikacją polityki zagranicznej kraju i ożywieniem gospodarki. Nowa głowa państwa ostrzega, że początkowo reformy mogą być dotkliwe, ale ostatecznie pomogą uzdrowić chorą gospodarkę Argentyny.

Może Cię zainteresować:

ArgentynadewaluacjaGospodarkajavier mileiLuis CaputopesoPrezydent
Komentarze (0)
Dodaj komentarz