Inflacja w Polsce: są już nowe dane. Obniżka stóp jak najbardziej realna?

Inflacja w lipcu 2023 r. wyniosła 10,8 proc., licząc rok do roku. Jest też dobra informacja – miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,2 proc.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w okresie lipiec 2022 r. – lipiec 2023 r. żywność zdrożała o 15,6 proc., a nośniki energii o 16,7 proc. Z kolei paliwa do prywatnych środków transportu staniały aż o 15,5 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent. To pierwsza taka sytuacja od lutego 2022 roku, kiedy inflacja spadła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca.

Inflacja w Polsce będzie spadać, ale wolniej

Z analizy mBanku wynika, że inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) spadła z 11,1 proc. r/r w okolice 10,7 proc. r/r. „Szoł skrada jednak spadek cen w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. To taka prawie normalna wartość jak na ten miesiąc, bo tu rządzi żywność” – czytamy w bankowym raporcie. Analitycy mBanku uważają też, że „okres podbitki szokami wojennymi jest za nami”.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego są zdania, że znajdujemy się „na ścieżce do jednocyfrowego odczytu w sierpniu. Ustępują zewnętrzne szoki”. Jak podkreślają, kraje wschodzące już tną stopy (Chile, Węgry). „NBP dołączy we wrześniu. Czy to ostatecznie wygrana wojna? Niekoniecznie” – oceniają.

O ile o pierwsze spadki tempa wzrostu cen było stosunkowo łatwo, o tyle kolejne prawdopodobnie nie nastąpią szybko. Jednak zdaniem analityków Banku Ochrony Środowiska i banku Pekao do końca 2023 r. odczyty mogą zejść nawet do ok. 7,5 proc.

Z kolei przedstawiciele PKO BP uważają, że inflacja w sierpniu pozostanie na dwucyfrowym poziomie. „W ujęciu m/m mamy pierwszy spadek od lutego 2022, a wykluczając efekt podatkowy – od sierpnia 2020. Teraz wszystkie oczy są skierowane na wynik za sierpień – wg nas inflacja będzie nieznacznie, ale powyżej 10 proc. r/r” – czytamy w opracowanej przez nich analizie.

Zobacz też: Zmiana na rynkach: prognozy cen dla złota idą w dół

RPP obniży stopy procentowe we wrześniu?

Jak zapowiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na konferencji po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, jeśli inflacja we wrześniu br. będzie jednocyfrowa, a prognozy będą podawać spadki inflacji w następnych kwartałach, to obniżka stóp we wrześniu jest możliwa.

Ostateczne dane o inflacji w lipcu poznamy 14 sierpnia.

Może Cię zainteresować:

gusInflacjanbp
Komentarze (0)
Dodaj komentarz