Gdy najwięksi się biją, wszyscy wokół tracą

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekazał w opublikowanym w środę raporcie, że globalne napięcia miedzy USA i Chinami szkodzą całej światowej gospodarce. MFW twierdzi, że te potyczki mogą poważnie zakłócić zagraniczne inwestycje i ostatecznie doprowadzić do długoterminowej utraty 2% światowego produktu krajowego brutto. Najwięksi kopią się wzajemnie po kostkach, a cierpią na tym wszyscy.

Najwięksi i ich starcia hamują cały świat

Zarówno politycy, jak i najwięksi przedsiębiorcy na całym świecie szukają sposobów na zwiększenie odporności swoich łańcuchów dostaw. Czynią to np. poprzez przenoszenie produkcji do własnego państwa lub do zaufanych krajów ościennych, gdzie aktualnie koszty produkcji są mniejsze, niż w dotychczasowych lokalizacjach. MFW ostrzega w swoim raporcie, że może to doprowadzić do fragmentacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ponadto MFW zwrócił uwagę na bieżące spory między USA i Chinami oraz na angażowanie w sojuszników poszczególnych stron. Niedawno w USA przyjęto tzw. Washington’s Chips and Science Act, która docelowo ma osłabić pozycję Chin w branży produkującej układy scalone. MFW zwraca uwagę, że Japonia niedawno nałożyła własne ograniczenia na 23 rodzaje sprzętu do produkcji półprzewodników. Tym samym wpisuje się w politykę USA, która ma na celu ograniczenie zdolności Chin do wytwarzania zaawansowanych układów scalonych.

Zobacz też: Jeśli te prognozy się sprawdzą, to nie mamy powodów do radości

Firmy wynoszą się z Chin?

Niedawne badanie przeprowadzone przez Amerykańską Izbę Handlową w Chinach, przedstawiało podobne wnioski do MFW. Badanie wykazało, że widoczne jest przesunięcie bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Chin. Po raz pierwszy od 25 lat, mnie niż połowa respondentów umieściła Chiny w pierwszej trójce najdogodniejszych miejsc do inwestowania. Ponadto ekonomiści MFW wskazują, że coraz bardziej widoczny jest zwrot w stronę krajów, które uznawane są przez inwestorów za geopolitycznie bliskie. Organizacja stwierdziła, że ​​rozwój friendshoringu może najbardziej zaszkodzić rynkom mniej rozwiniętym.

Może Cię zainteresować:

ChinyGospodarkaJaponiaMFWPKBUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz