Euro w Polsce to dobry pomysł? Czechy gotowe na przyjęcie wspólnej waluty

Co jakiś czas, z mniejszym lub większym nasileniem, powraca temat przyjęcia przez Polskę euro. Niewykluczone, że dyskusje na ten temat rozgorzeją na nowo po tym, jak prezydent Republiki Czeskiej w swoim noworocznym orędziu dał jasny sygnał w tej sprawie. Petr Pavel stwierdzi, że „trzeba podjąć konkretne kroki”, które doprowadzą do przyjęcia euro. Czechy, podobnie jak Polska, dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku, ale do tej pory nie podjęły kroków w celu przyjęcia euro. Co na ten temat sądzą Polacy?

Prezydent Czech sugeruje gotowość na przyjęcie euro

Prezydent Czech Petr Pavel wygłosił noworoczne orędzie, które wywołało spore poruszenie. Zazwyczaj tego rodzaju wystąpienia ograniczają się do życzeń i odniesień do bieżącej polityki. Rzadko zdarzają się konkretne deklaracje lub wskazywane są cele przyszłej polityki poszczególnych państw. Tym razem było inaczej. Prezydent Czech wspomniał oczywiście ostatnią tragedię, do której doszło na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jednak to nie ta kwestia przykuła największą uwagę obserwatorów.

Petr Pavel poruszył kwestię przyjęcia wspólne waluty przez Czechy. Jak powiedział polityk, pora zacząć podejmować konkretne kroki, które doprowadzą do przyjęcia euro przez Czechy. Jak argumentował, wspólna waluta jest „logiczną przyszłością”. Co ciekawe społeczeństwo nie jest raczej przychylne takiej zmianie. Z badań cytowanych przez portal „Money.pl” wynika, że zaledwie 26% społeczeństwa jest za przyjęciem euro.

Zobacz też: Paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS nie wypaliły. Na stacjach będzie drożej, a składki pójdą w górę. Co poszło nie tak?

Czy Polska jest zmuszona przyjąć wspólną walutę?

Czesi są naszym sąsiadem i jednocześnie państwem, które w tym samym roku co Polska dołączyły do Unii Europejskiej. Dlatego można się spodziewać, że takie deklaracje u naszych sąsiadów, mogą spowodować podobną debatę na naszym podwórku. Tym bardziej, że nowy rząd wydaje się bardziej proeuropejski, niż jego poprzednicy. Czy jesteśmy zmuszeni przyjąć wspólną walutę?

Formalnie dołączając do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się do przyjęcia euro. Jednak umowy w tej sprawie nie wskazują, że powinno się to wydarzyć w jakimś konkretnym terminie. Dlatego de facto decyzje w tej sprawie można odkładać w nieskończoność. Wśród zalety wspólnej waluty wymienia się np. brak ryzyka kursowego, czy brak konieczności wymiany waluty w strefie euro. Potencjalne wady tego rozwiązania to ograniczenie możliwości kreowania polityki finansowej państwa oraz wysokie koszty przystąpienia.

Co na ten temat sądzi polskie społeczeństwo? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IBRiS, na zlecenie Radia ZET, 69,9% Polaków jest zdania, że nowy rząd nie powinien podejmować działań, zmierzających do wprowadzenia euro w Polsce.

Może Cię zainteresować:

CzechyEuroPetr Pavelprzyjęcie eurowspólna waluta
Komentarze (0)
Dodaj komentarz