Mijający tydzień upłynął pod znakiem zmian w globalnej polityce pieniężnej, ponieważ Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) i banki centralne w krajach rozwijających się obniżyły stopy procentowe lub zasygnalizowały taki zamiar, a w czerwcu prawdopodobny jest kolejny ruch ze strony Europejskiego Banku Centralnego.
– W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z nieco zaskakującym cięciem stóp przez Szwajcarski Bank Narodowy – powiedział Shaun Osborne, główny strateg walutowy w Scotiabank w Toronto. – Ludzie ekstrapolowali, z pewnością z sygnalizacyjnego punktu widzenia, co to może oznaczać dla innych banków centralnych w Europie – dodał.
Fed promuje dolara
Rezerwa Federalna pozostawiła stopę overnight na poziomie 5,25 – 5,5 proc. i utrzymała prognozy trzech cięć do końca roku. Fed stwierdził również, że nie dokona cięć, dopóki nie będzie pewne, że inflacja będzie trwale spadać w kierunku celu 2 proc. Około 84 punkty bazowe cięć są wyceniane na ten rok – znacznie niżej niż około 160 na początku roku – ale wyżej niż na początku tygodnia, gdy zakłady na obniżkę stóp nabrały tempa.
Funt szterling spadł o 0,5 proc., osiągając najniższy od miesiąca poziom 1,258, po spadku o 1 proc. w czwartek, kiedy to Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian. Ale podmiot ujawnił też bardziej gołębi ton, ponieważ dwóch jastrzębich członków komitetu zrezygnowało z wcześniejszego wezwania do podwyżki. – To, co wydarzyło się w SNB i to, co wydarzyło się z Banku Anglii, naprawdę otwierając drzwi do obniżek stóp wcześniej niż oczekiwano, stawia dolara w lepszym świetle – powiedział Marvin Loh, starszy globalny strateg makro w State Street w Bostonie. – Sytuacja jest spokojna, ale dolar jest nieco silniejszy – dodał.
Zobacz też: Nieruchomości i luka czynszowa. Problem, który dotyczy milionów Polaków
Frank leci w dół
Frank szwajcarski, najlepiej radząca sobie waluta G10 w 2023 roku, stracił w tym tygodniu około 1,7 proc. wartości w stosunku do dolara i około 6,8 proc. do tej pory w tym roku. Z kolei indeks dolara, miara waluty amerykańskiej w stosunku do sześciu głównych partnerów handlowych, wzrósł o 0,45 proc., podczas gdy dolar osłabił się o 0,12 proc. w stosunku do jena japońskiego do 151,44 za dolara.
Może Cię zainteresować: