Dobre czasy już minęły. Kto by przypuszczał, że zwolnienia i kryzys dotkną tej branży

Jednym z najlepiej opłacanych, a przez to najbardziej popularnych zawodów ostatnich lat, był programista. Niejednego laika, który nie miał zielonego pojęcia o programowaniu, do przebranżowienia motywowały właśnie wysokie zarobki. Z drugiej strony jak grzyby po deszczu wyrosły różnego rodzaju mniejsze lub większe ośrodki szkolenia z programowania. Któż z nas nie zetknął się z banerem lub filmikiem reklamowym, który zachęca do zapisania się na kurs programowania. Wydawało się to bardzo atrakcyjne, ponieważ oficjalne dane potwierdzały opłacalność tego zawodu. Niestety wszystko wskazuje na to, że kryzys branży IT właśnie dotarł do Polski. Duża rodzima firma szykuje duże zwolnienia.

Zwolnienia w dużej polskiej firmie IT

W ostatnich latach branża IT rozwijała się w ogromnym tempie. Szczególnie w okresie pandemii, gdzie praca zdalna rozpowszechniła się na niespotykaną dotąd skalę. Dodatkowo nowych śmiałków kusiły wysokie zarobki. Pewien niepokój zapanował na początku roku, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o fali cięć etatów oraz reorganizacji w branży za oceanem. Media informowały wówczas o nawet 200 tys. redukcji w całej branży. Analitycy w Polsce uspokajali wówczas, że Polsce raczej to nie grozi. Niestety wygląda na to, że byli w błędzie. Polskie przedsiębiorstwo informatyczne Netguru, które tworzy oprogramowanie oraz oferuje usługi doradztwa informatycznego, poinformowało, że zwolni 150 osób. Kuba Filipowski, współzałożyciel Netguru, przekazała na łamach TVN24 Biznes, że zmiany był konieczne, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i przygotować firmę na nowe wyzwania.

Zobacz też: Upadek amerykańskich banków wywoła efekt domina w Europie? Widać niepokojące zachowania wśród klientów

Z nieba do piekła

Aktualna sytuacja w Netguru może szokować. Firma w ostatnich kilku latach odnotowała wiele sukcesów. Jeszcze nie tak dawno, bo w 2021 roku przedsiębiorstwo ogłosiło zwiększenie przychodów aż o 46%. Z kolei w 2018 roku brytyjski dziennik „Financial Times” umieścił Netguru na liście tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie. Wobec czego informacja o kłopotach w Netguru może być szokująca. Z drugiej strony globalni giganci jak Microsoft i Google również planują kilkutysięczne redukcje etatów. Zatem kryzys nie omija nawet największych graczy w branży.

Może Cię zainteresować: Dla tej branży kryzys jest łaskawy. Eksport wzrósł o ponad 30%. Rynek zdominowany przez polskie firmy

branża ITitKryzysprogramowanieZwolnienia
Komentarze (0)
Dodaj komentarz