ChatGPT-4 to wczorajszy news. AutoGPT zamówi pizzę, kupi bilet, używa Google’a i nie potrzebuje pomocy człowieka!

Wydawało Wam się że rewolucja technologiczna spowalnia i po ChatGPT-4 długo nie pojawi się nic lepszego? Nic bardziej mylnego. W międzyczasie pojawiło się na Githubie wiele zbudowanych na fundamentach GPT-4 projektów, które są tak obiecujące, że ich repozytoria rosną jak na drożdżach. W tym odcinku serii o sztucznej inteligencji przedstawimy prawdopodobnie najbardziej fascynujący ze spin-offów ChatGPT: AutoGPT.

AutoGPT to rewolucyjna wersja rewolucyjnego już ChatGPT

AutoGPT, bo tak nazywa się roboczo kuzyn modelu GPT-4, został stworzony przez Significant Gravitas i opublikowany w serwisie GitHub 30 marca 2023 r. Jest z technicznego punktu widzenia otwartoźródłowym oprogramowaniem napisanym w Pythonie który napędzany jest przez model językowy GPT-4. Wprowadza jednak fundamentalną zmianę w sposobie w jaki sztuczna inteligencja reaguje na zapytania, tzw. prompty.

AutoGPT nie zatrzymuje się bowiem wyłącznie na udzieleniu człowiekowi pomocnej odpowiedzi; w rzeczywistości zaczyna on prowadzić konwersację sam ze sobą w celu wykonania zleconego mu zadania wymagającego kompleksowego, ludzkiego myślenia. W procesie tym planuje, podejmuje kolejne kroki, dopracowuje precyzję i poprawia własne błędy.

Zobacz też: Elon Musk pomagał stworzyć ChatGPT. Dziś zakłada konkurencyjną firmę i rzuca wyzwanie własnemu dziecku

Sztuczna inteligencja myśli i działa już jak człowiek

AutoGPT jest zatem eksperymentalną wersją tego, co w języku branżowym nazywa się AGI (ang. artificial general intelligence – przyp. red.): sztuczną inteligencją ogólnego zastosowania.

Tym, co odróżnia Auto-GPT od poprzednich modeli AI, jest jego zdolność do autonomicznego funkcjonowania bez interwencji człowieka. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. agentów AI, którzy mogą podejmować decyzje i działania w oparciu o wcześniej zdefiniowane cele i reguły. Agenci ci działają na zasadzie ograniczonego dostępu i mogą wykonywać tylko te zadania, które są w ich zasięgu.

https://twitter.com/SigGravitas/status/1642181498278408193?s=20

Przykładowo, agent którego zadaniem jest wyszukiwanie w Google nie dokona zakupu biletu do kina. Agent, którego zadaniem jest dokonywanie zakupów online nie będzie miał takich przeszkód.

https://twitter.com/heyBarsee/status/1646254159765684234?s=20

Zobacz też: Amazon dołącza do wyścigu zbrojeń. Uruchamia własną wersję ChatGPT o nazwie Bedrock

Lista potencjalnych zastosowań nowej technologii jest nieskończona

Jedną z istotnych zalet Auto-GPT jest to, że może on zautomatyzować zadania, które są powtarzalne, czasochłonne lub zbyt złożone, aby mógł je wykonać człowiek. Może to prowadzić do znacznego wzrostu wydajności i oszczędności kosztów dla firm, które korzystają z Auto-GPT, aby usprawnić swoje działania. Niestety, może to również sprawić że niektóre miejsca pracy staną się po prostu zbędne.

Obsługa klienta? Algorytm będzie w stanie reagować na zapytania klientów w ramach wytyczonych przez programistów ram w sposób niezwykle zaawansowany

Programowanie? Sztuczna inteligencja sama ściągnie sobie potrzebne biblioteki, wskaże błędy, naprawi je i w zasadzie napisze sobie program

Boty inwestycyjne? SI będzie w stanie sama się uczyć, testować i poprawiać wyniki strategii inwestycyjnych.

Jak w przypadku każdej nowej technologii, istnieją również obawy dotyczące potencjalnych zagrożeń i etycznych implikacji Auto-GPT. Istnieje na przykład ryzyko, że agenci SI mogą podejmować decyzje, które są stronnicze lub szkodliwe dla ludzi, jeśli nie są odpowiednio zaprogramowani lub monitorowani.

Może Cię zainteresować:

AIChatgptGospodarkaprogramowaniesztuczna inteligencjaTechnologia
Komentarze (0)
Dodaj komentarz