Branża przemysłowa w Polsce. Jest gorzej niż przewidywano

Z informacji przekazanych przez agencję S&P Global wynika, że wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego w grudniu 2023 r. wyniósł 47,4 punktów. To wynik wyraźnie gorszy od wcześniejszych prognoz, które zakładały 48,5 punktów.

Ostatnie dane z 2023 roku wskazują na trwałe pogorszenie warunków prowadzenia działalności produkcyjnej, przekreślając nadzieje na powrót do wzrostu pod koniec roku, które pojawiły się po listopadowym gwałtownym wzroście głównego wskaźnika.

Statystyka a realia

Z raportu agencji wynika, że warunki w sektorze przemysłowym pogorszyły się przez dwudziesty miesiąc z rzędu. Wartości kwartalne wskaźnika PMI dla czwartego kwartału 2023 r. średnio wyniosły 46,9 punktów, przy czym ta średnia była wyższa niż w drugim i trzecim kwartale. W ciągu całego 2023 roku wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego utrzymywał się na poziomie 46,2 punktów, co było jednym z najgorszych wyników w 26-letniej historii badania, notując gorsze rezultaty tylko w 2009 i 2001 roku.

Wskaźniki PMI są opracowywane na podstawie ankiet skierowanych do menedżerów logistyki, z oddzielnymi badaniami dla sektora produkcyjnego i usług. Wynik jest zawsze wyrażany w punktach, które mieszczą się w przedziale od 0 do 100. Odczyt na poziomie 50 punktów stanowi symboliczną granicę między rosnącą a malejącą koniunkturą – wartość powyżej 50 punktów sygnalizuje ogólną poprawę i ekspansję, podczas gdy wartość poniżej 50 punktów wskazuje na osłabienie aktywności i regres.

Informacje związane z PMI są publikowane cyklicznie co miesiąc, a konkretny wynik zawsze odnosi się do poprzedniego miesiąca.

Zobacz też: Ta firma ma już 190 000 Bitcoinów o wartości ponad 8 miliardów dolarów

Branża przemysłowa zaskakuje… negatywnie

Dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence, Trevor Balchin, komentując powyższe dane, stwierdził, że polski sektor przemysłowy negatywnie zaskoczył, mimo silnych sygnałów w poprzednich miesiącach sugerujących zbliżający się powrót do wzrostu. Zauważył również, że grudniowe dane wskazują na szybsze spadki wolumenu produkcji, nowych zamówień i zakupów, chociaż tempo redukcji zatrudnienia się zmniejszyło.

Z kolei ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Marcin Klucznik, skomentował najnowsze wyniki, określając je jako „techniczne odreagowanie” po bardzo dobrym wyniku listopada. Wyraził on również przekonanie, że polska gospodarka będzie odbijać się w 2024 roku.

Może Cię zainteresować:

branża przemysłowaGospodarkaPolskaprzemysł
Komentarze (0)
Dodaj komentarz