Amazon wyda 15 mld dolarów na inwestycje w tym południowoazjatyckim państwie

Amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe Amazon planuje ponad dwukrotnie zwiększyć swoje inwestycje w Indiach w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Grupa e-commerce zainwestowała do tej pory w Indiach około 11 miliardów dolarów i do 2030 roku planuje przeznaczyć kolejne 15 miliardów na inwestycje w tym kraju. Jak poinformował dyrektor generalny Amazon, Andy Jassy, zdecydowana większość nowego kapitału zostanie przeznaczona na ekspansję Amazon Web Services w Indiach. Wcześniej, w maju 2023 r. firma informowała, że zamierza zainwestować 12,7 miliarda dolarów w swoją działalność w chmurze w południowoazjatyckim kraju do 2030 roku.

Amazon ma apetyt na Indie

Indie są kluczowym rynkiem zagranicznym dla Amazona, nawet jeśli w ostatnim czasie światowy gigant e-commerce doprowadził do zamknięcia w tym kraju wielu firm. Co ciekawe, Walmart – globalny rywal Amazona – również wydał w tym roku w Indiach ponad 2,5 miliarda dolarów. Z kolei dyrektor generalny Google Sundar Pichai zapowiedział w piątek, że zarządzana przez niego firma otworzy globalne centrum operacji fintech w mieście Gift w stanie Gujarat.

Natomiast amerykańska firma Micron, produkująca układy pamięci, zapowiedziała, że zainwestuje do 825 milionów dolarów w swój pierwszy zakład montażu i testowania pamięci DRAM i NAND w Indiach, podczas gdy Applied Materials zobowiązało się zainwestować 400 milionów dolarów w ciągu czterech lat w nowe centrum inżynieryjne w tym kraju.

Zobacz też: Unijny fundusz zbrojeń dla Ukrainy z gigantycznym wsparciem finansowym

Porozumienie technologiczne

W miniony czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i premier Indii Narendra Modi poinformowali o podpisaniu pomiędzy obydwoma krajami szeregu przełomowych porozumień. Jak zapowiedzieli, będzie to „nowy rozdział” w stosunkach obu mocarstw. Przywódcy rozmawiali też m.in. na temat wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

– Odchodzimy od starej relacji „sprzedawca-kupujący”, którą mieliśmy wcześniej i przechodzimy dziś do relacji, w które wchodzi transfer technologii, wspólny rozwój i wspólna produkcja – powiedział Modi na konferencji prasowej w Białym Domu.

Przywódcy obu państw poinformowali o zawarcie szeregu umów, w tym sprzedaży dronów bojowych MQ-9B Sea Guardian, produkcji w Indiach silników odrzutowych General Electric F414 do indyjskich myśliwców, a także planu budowy zakładów Microna, jednego z największych producentów półprzewodników.

Może Cię zainteresować:

AmazonIndieInwestycje
Komentarze (0)
Dodaj komentarz