Szwedzki fundusz emerytalny sprzedaje udziały w First Republic Bank ze stratą 728 mln USD

Alecta, największy szwedzki fundusz emerytalny, sprzedał wszystkie swoje udziały w upadającym First Republic Bank (FRC) akceptując ogromną stratę w wysokości 728 milionów dolarów. Alecta miała jeszcze ok. 862 mln USD w Silicon Valley Banku oraz w $310 mln w Signature Bank. Wszczęto wewnętrzne i rządowe procedury mające zbadać, czy „aktualna polityka inwestycyjna funduszu jest optymalna”.

I coż że ze Szwecji

Posunięcie to ma miejsce w warunkach narastającego kryzysu bankowego w Stanach Zjednoczonych, który doprowadził do zamknięcia instytucji takich jak Silicon Valley Bank czy Signature Bank. Bankructwa te sygnalizują największe upadłości bankowe od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku, i zmusiły bank centralny USA, czyli Rezerwę Federalną (Fed) do działań zmierzających do ochrony deponentów.

First Republic Bank miał podobne problemy. Akcje banku podczas ostatnich gwałtownych zawirowań na rynku spadły o 65% w ciągu jednej sesji (!), dolewając oliwy do ognia paniki bankowej. Agencja S&P niedawno obniżyła jego rating do „śmieciowego”, a sam bank wymagał ogromnej akcji ratunkowej ze strony jednych z największych banków w USA aby ratować swoją sytuację. Pomimo odbicia rzędu 40% na rynku przypisywanego wypowiedziom sekretarza skarbu Janet Yellen o pomocy dla deponentów banku, Alecta zdecydowała się sprzedać swoje akcje, wskazując na rosnące obawy co do przyszłych perspektyw pośrednika finansowego.

Zobacz też: Założyciel Monero (XMR) donosicielem Interpolu? Padły oskarżenia

Fundusz na bank ma problem

CEO funduszu Alecta, Magnus Billing, przekazał Bloombergowi, że:

„Niepewność co od przyszłości banku First Republic była zbyt duża i częściowo była związana z zaklasyfikowaniem akcji pożyczkodawcy jako aktywów śmieciowych”.

Alecta bada aktualnie wewnętrznie swoją dotychczasową politykę inwestycyjną, sytuację obserwuje też szwedzki regulator rynku. Według wstępnych wniosków, aktualna „polityka inwestycyjna (…) może nie być optymalna”.

Fundusz Alecta posiada dla zobrazowania skali ok. 116 miliardów w aktywach pod swoim zarządem, reprezentujące salda ok. 2,6 milionów osób i 35 000 firm w Szwecji. Współczynnik wypłacalności funduszu nie został nadszarpnięty przez ekspozycję na upadające banki w Stanach Zjednoczonych.

Może Cię zainteresować:

BankemeryturaFinanseGospodarkaSzwecja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz