Po mocnej czwartkowej przecenie w piątek znów zaobserwowaliśmy spadki na giełdach w Stanach Zjednoczonych. Główne indeksy pogłębiły korektę, ale już w mniejszym wymiarze.
Indeks S&P500 obniżył się o 0,81% kończąc dzień na poziomie 3426,96 pkt. W ciągu dnia wykres po gwałtownym spadku tuż po otwarciu powoli odrabiał straty, ale na rynku zabrakło inwestorów gotowych do podbijania walorów poszczególnych spółek.
Jeszcze gorzej sytuacja prezentowała się na NASDAQ. Indeks zanotował spadek rzędu 1,27% i zatrzymał się na poziomie 11313.14 punktów. W początkowej fazie dnia wykres znalazł się poniżej 10900 punktów, ale w końców podobnie jak S&P500 odrobił nieco strat.
Lepiej poradził sobie Dow Jones Industrial, który uwzględnia największe spółki z USA. Na zamknięciu w piątek zanotowano spadek o 0,56 punktu procentowego i poziom 28133,31.
Najgorzej od marca
Ostatni tydzień był najgorszym od marca dla indeksu NASDAQ, który przez ostatnie pięć dni spadł o 4%. Spadki na giełdach pociągnęły również S&P500 w dół, który w ujęciu tygodniowym obniżył się o 2,3%. DJI zanotował najmniejszą stratę na poziomie 1,8%.
Przyszły tydzień, a w zasadzie poniedziałek, może okazać się kluczowym dla sytuacji na giełdach. Trzeba obserwować wydarzenia i sygnały na świecie spływające przez weekend, które mogłyby mieć wpływ na dalsze pogłębienie spadków lub ewentualne ich zatrzymanie.
Analitycy zgodni
Według analityków zakończył się, przynajmniej czasowo, etap ciągnięcia indeksów w górę przez spółki technologiczne napompowane zyskami wynikającymi z sytuacją związaną z pandemią. Zagadką pozostaje jednak, czy znajdą się firmy i branże gotowe wyjść na czoło giełdowego peletonu i pociągnąć indeksy dalej w górę. Niewątpliwie najbliższe dni i tygodnie dadzą nam na to odpowiedź, a najważniejszy wyznaczniki i sygnały dla całego świata będą tradycyjnie płynąć ze Stanów Zjednoczonych za którymi podąży reszta giełd.
Krzysztof Kuska
Od Redakcji
Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.
Zobacz najnowszy odcinek:
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.