Rotszyldowie rozszerzają działania w zamorskim królestwie. Widzą przyszłe profity

Bank Rothschild & Co. planuje rozszerzyć swoje operacje w Arabii Saudyjskiej. Królestwo to, słynące przede wszystkim z ropy naftowej oraz wahhabickiej ortodoksji islamskiej, zaczyna bowiem coraz bardziej obiecująco rokować na przyszłość jako rynek finansowy.

Filie mającego swą siedzibę w Paryżu banku Rothschild już wcześniej byli jednymi z aktywniejszych graczy na rynku finansowym Półwyspu Arabskiego. Dotąd aktywność ta jednak koncentrowała się w hubach finansowych tamtego regionu – Dubaju i Abu Zabi.

Arabia Saudyjska jednakże, w ramach realizacji długofalowego programu Vision 2030, chce co tego grona dołączyć. Zainicjowany przez następcę tronu tego pustynnego królestwa (i jego faktycznego władcę), księcia Muhammada bin Salmana, zakłada m.in. właśnie rozwój sektora finansowego i inwestycyjnego. I w tym okazję dostrzegł Rothschild & Co., planując wykształcić sobie pozycję w tamtejszym zagłębiu finansowym, póki jest ono we wczesnej fazie rozwoju.

Bank planuje w związku z tym wprowadzić się do Dystryktu Finansowego Króla Abdullaha – olbrzymiego zagłębia biurowców na północ od centrum Rijadu, które w zamierzeniach następcy tronu oraz jego doradców mają stanowić podstawę do wykształcenia ośrodka konkurencyjnego wobec miast w sąsiednich Emiratach (gdzie znajduje się zarówno Abu Zabi, jak i Dubaj).

Zobacz też: Nowy samolot pasażerski na niebie. Airbus i Boeing mają powody do obaw?

Kapitał na pustyni

Czynnikiem, który zdaje się stanowić faktyczną ku temu zachętę nie są jednak najprawdopodobniej biurowce, lecz skokowy wzrost aktywności saudyjskiego rynku kapitałowego. Przez całe dekady był on zdominowany przez państwowych gigantów oraz firmy w ten czy inny sposób powiązane z panującym rodem Saudów, i raczej mało dynamiczny.

Zmieniło się to w ostatnich latach. Prywatyzacja największego tamtejszego molocha, naftowego monopolisty Saudi Aramco, napływ inwestorów oraz aktywność saudyjskiego Funduszu Inwestycji Publicznych (jednego z największych suwerennych funduszy majątkowych świata) stworzyły lukratywny rynek dla podmiotów pośredniczących w i obsługujących transakcje kapitałowe.

Rothschild chce w związku z tym przenieść z Dubaju do Rijadu co najmniej część personelu (jak się można domyślać – ku zgrozie tegoż, biorąc pod uwagę pustynny klimat Rijadu oraz nieco purytańskie normy prawno-obyczajowe egzekwowane w Arabii Saudyjskiej). Zamierza skoncentrować się tam na obsłudze fuzji, przejęć, restrukturyzacji, obsługi długów, doradztwie i działaniach na rynku akcji.

Może Cię zainteresować:

Arabia SaudyjskaBankFinanseinstytucje finansoweRothschildRynek akcjiZatoka Perska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz