KNF ostrzega: rośnie liczba ataków phishingowych. Jak zabezpieczyć siebie i bliskich?

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega przed wzrastającym ryzykiem oszustw cyfrowych.

W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii cyberprzestępcy stale doskonalą swoje metody działania, a ich ataki stają się coraz bardziej wyrafinowane. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega Polaków przed rosnącym zagrożeniem związanym z oszustwami cybernetycznymi i apeluje o większą ostrożność w korzystaniu z portali internetowych oraz sprawdzaniu dwa razy komu udostępniamy swoje dane osobowe.

KNF informuje o rosnących zagrożeniach w internecie

Jednym ze schematów oszustw, na które KNF zwróciła uwagę w ostatniej odezwie, jest metoda na fałszywe wiadomości SMS. W tym modelu cyberprzestępcy podszywają się pod znane banki, firmy kurierskie, portale sprzedażowe i instytucje rządowe, przesyłając ofiarom na ich numery telefonu wiadomości SMS z prowadzącymi do podstawionej strony linkami. W treści tych wiadomości informują o pilnej potrzebie potwierdzenia płatności, aktualizacji danych lub innych działaniach wymagających natychmiastowej reakcji.

Przykład podstawionej strony, tutaj kuriera DHL, źródło: KNF

Główny etap tego oszustwa polega na przekierowaniu ofiary na fałszywą stronę internetową, gdzie oszuści próbują wyłudzić dane uwierzytelniające do bankowości elektronicznej lub informacje o kartach płatniczych. W niektórych przypadkach ofiary są kuszone do pobrania złośliwej aplikacji, która może zainfekować ich urządzenia i wyłudzić pożądane środki i dane „własnoręcznie”.

„Oszustwa cybernetyczne są coraz bardziej wyrafinowane, a cyberprzestępcy coraz bardziej wyrafinowani w manipulowaniu ofiarami,” mówi przedstawiciel Urzędu. „Dlatego tak ważne jest abyśmy wszyscy byli ostrożni i zachowywali zdrowy rozsądek podczas korzystania z internetu.”

Zobacz też: Miliarder Mark Cuban padł właśnie ofiarą krypto scamu. Z portfela wyparowała ogromna kwota

Mądry Polak przed szkodą

KNF zachęca do przestrzegania kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  1. Weryfikujcie otrzymane wiadomości SMS: Jeśli otrzymacie wiadomość tekstową która wydaje się podejrzana lub prosi o podanie poufnych danych, zawsze dwa lub trzy razy sprawdzajcie jej źródło i autentyczność.
  2. Bądźcie ostrożni wobec aplikacji: Unikajcie instalowania aplikacji, które proszą o nadanie wrażliwych uprawnień, w szczególności tych do korzystania z tzw. ułatwień dostępu.
  3. Korzystajcie z weryfikacji dwuskładnikowej: Włączcie weryfikację dwuskładnikową, aby zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do swoich kont online.
  4. Sprawdzajcie adresy stron internetowych: Upewnijcie się, że odwiedzacie oficjalne strony, a nie fałszywe kopie, które mogą zawierać drobne zmiany w adresie.
  5. Samodzielne wpisywanie adresów: Wprowadzajcie adresy stron internetowych ręcznie, aby uniknąć klikania w potencjalnie niebezpieczne linki.

KNF apeluje również do obywateli o zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń cybernetycznych i informowania bliskich o problemie. Bezpieczeństwo finansowe i prywatność danych osobowych są na wagę złota w dzisiejszym świecie i wszyscy powinniśmy podejmować działania w celu ich zbiorowej ochrony.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji i porad dotyczących bezpieczeństwa internetowego można skontaktować się bezpośrednio z Komisją Nadzoru Finansowego lub odwiedzić ich oficjalną stronę internetową.

Może Cię zainteresować:

atak hakerskiKNFkomisja nadzoru finansowegooszustwophishingPolskaPrawo
Komentarze (0)
Dodaj komentarz