Ericsson zwalnia 1400 pracowników – Co jest powodem?

Ericsson to szwedzka firma telekomunikacyjna. Zajmuje się sprzedażą infrastruktury, oprogramowania i usług komunikacyjnych. Klientami spółki są m.in. firmy telekomunikacyjne. Ericsson dostarcza także wyposażenie potrzebne w rozwoju sieci 3G, 4G oraz 5G. Spółka jest beneficjentem przechodzenia sieci telekomunikacyjnych na standard 5G. Oprócz tego spółka posiada ponad 50 000 patentów. Jednak spowalniająca gospodarka wymusza na spółce trudne decyzje. Jedną z nich jest planowane zwolnienie 1400 pracowników w Szwecji. Warto wspomnieć, że na całym świecie szwedzka firma zatrudnia ponad 100 tys. pracowników.

Duże cięcia kosztów w Ericsson

Ericsson niedawno zakończył negocjacje ze związkami zawodowymi szwedzkich pracowników. W wyniku kompromisu nastąpi zwolnienie 14000 pracowników w Szwecji w ramach globalnego programu cięcia kosztów. 

W grudniu 2022 roku firma zdecydowała się na opracowanie planu redukcji kosztów do końca 2023 roku. Zgodnie z założeniami spółki plan optymalizacji ma przynieść oszczędności na poziomie 9 miliardów szwedzkich koron. Według planu składać ma się na to zwiększenie efektywności operacyjnej, renegocjacje kontraktów na wynajem powierzchni biurowej oraz plan globalnych zwolnień.Decyzja została podjęta mimo, że w 2022 roku przychody firmy wzrosły o 17%. Dlaczego Ericsson zdecydował się na ten krok?

Powodem jest pogarszające się środowisko makroekonomiczne. Wzrost stóp procentowych podniósł koszty finansowania, co wymusiła na firmach telekomunikacyjnych zmiany planów inwestycyjnych. Spowolnienie transformacji sieci 3G i 4G na 5G powoduje, że spółka musi dostosować się do zmienionego otoczenia rynkowego.

źródło: raport roczny spółki

Jak widać na obrazie powyżej, Ericsson wygenerował w 2022 roku 271,5 mld koron przychodu. Oznaczało to, że w ciągu roku sprzedaż poprawiła się o 17% tj. o 39,2 mld SEK. Jednocześnie spółka zaczęła mieć problem z rentownością. Marża brutto ze sprzedaży spadła z 43,4% do 41,7%. Co więcej zysk operacyjny (EBIT) spadł o 15% r/r do 27 mld koron. Marża operacyjna spadła z 13,7% do zaledwie 10,0%. Zarząd zdał sobie sprawę, że konieczna jest restrukturyzacja kosztów.

To nie Ameryka – długa droga do zwolnienia pracownika

Kwestie prawne znacznie zmniejszają elastyczność zatrudnienia w Europie. Ericsson negocjował ze związkami zawodowymi zwolnienie pracowników od miesięcy. Ostatecznie zwolnienia odbędą się przez program dobrowolnych odejść. 

Oczywiście w innych krajach, gdzie prawo pracy mniej chroni pracownika, można spodziewać się szybszych i bardziej głębokich zwolnień. Wszystko będzie zależeć od tego jak dochodowe są poszczególne, zagraniczne oddziały spółki. 

To nie pierwsza taka decyzja Ericsson w ostatnich latach

Warto wspomnieć, że już kilka lat temu Ericsson musiał podjąć podobną decyzję. W 2015 roku z powodu generowania strat, firma musiała podjąć głęboką restrukturyzację działalności. Zwolniono wtedy 2200 pracowników, z tego większość było pracownikami R&D (badań i rozwoju). Według ogłoszonego planu, Ericsson chciał zredukować załogę w Szwecji o 10% aby zaoszczędzić 1 mld$ do 2017 roku. Warto wspomnieć, że Ericsson w 2017 roku zredukował liczbę pracowników o kilkanaście tysięcy. Zatem zwolnienia w szwedzkiej firmie są rzeczą raczej cykliczną. 

źródło: prezentacja spółki

Jak widać restrukturyzacja działalności pozwoliła częściowo uzdrowić działalność operacyjną przedsiębiorstwa. Odejście od nisko marżowych kontraktów pozwoliło zwiększyć marżę operacyjną oraz uczynić ze spółki jednego z beneficjentów transformacji sieci do standardu 5G. Możliwe, że spółka po raz kolejny dokona koniecznej optymalizacji kosztów, aby mogła ponownie odbudować swoją rentowność.

Rzut oka na wykres spółki Ericsson

Od lutego 2021 roku spółka znajduje się w trendzie spadkowym. W ciągu dwóch lat cena akcji Ericsson spadła o 50%. Obecnie kurs spółki znajduje się blisko wsparcia jakim jest strefa popytu znajdująca się w okolicy “covidowego” dołka z marca 2020 roku (64,1 SEK). W przypadku jego przebicia, kolejnym wsparciem są okolice styczniowego dołka (63 SEK). Po jego przebiciu można oczekiwać ruchu w okolice 59-60 SEK.

Scenariusz wzrostowego odbicia będzie możliwy do realizacji jeśli przebity zostanie poziom 67 SEK. W takiej sytuacji pojawi się szansa na przetestowanie szczytu z 3 lutego 2023 roku (69,9 SEK). Kolejny opór to okolice szczytu z 12 stycznia 2023 (72,5 – 73 SEK). 

źródło: TradingView

To może Cię zainteresować:

AkcjespółkaZwolnienia
Komentarze (0)
Dodaj komentarz