Co można kupić za pięć złotych? Hot doga na stacji benzynowej lub bank

Trwają procesy zmierzające do ustabilizowania globalnego systemu finansowego. Brytyjska spółka zależna HSBC, HSBC U.K. Bank, przejmie upadającą filię Silicon Valley Bank UK (SVB UK) za symboliczną kwotę jednego funta w ramach umowy zawartej z rządem. Umowa ta ma na celu ochronę depozytariuszy i ograniczenie rozlewania się skutków gospodarczych wynikających z efektu domina mającego miejsce w sektorze bankowym.

HSBC przejmuje brytyjską filię Silicon Valley Bank

Sprzedaż ta została umożliwiona przez rząd Wielkiej Brytanii w ramach specjalnej procedury która ma na celu likwidację upadających instytucji finansowych bez destabilizacji całego systemu finansowego.

Silicon Valley Bank UK posiadał na swoich saldach kredyty o wartości około 6,6 miliardów dolarów oraz depozyty o wartości ok. 8,1 miliardów USD na dzień 10 marca 2023 r. W piątek wieczorem Bank Anglii opublikował oświadczenie na platformie społecznościowej Twitter, że filia SVB UK zostanie postawiona w stan niewypłacalności, uspokajając jednocześnie, że instytucja ta prowadzi ograniczoną działalność w Zjednoczonym Królestwie.

Odbyło się to równolegle z działaniami regulatorów rynku w Stanach Zjednoczonych. Regulatorzy, bank centralny i rząd USA oświadczyli zgodnie w niedzielę, że depozytariusze SVB zostaną zaspokojeni i umożliwi się im dostęp do zamrożonych funduszy od poniedziałku, 13 marca. W Nowym Jorku regulatorzy stanowi zamknęli upadający Signature Bank, który razem z Silvergate Capital Corp i Silicon Valley Bankiem stanęły przed widmem niewypłacalności. Przyczyny zamknięcia Signature Bank nie zostały jeszcze oficjalnie ujawnione, ale zbiegło się ono w czasie zaostrzonego nadzoru nad zaangażowaniem instytucji bankowych w kryptowaluty.

Bank HSBC twierdzi, że przejęcie bankrutującej spółki wzmocni działalność komercyjną firmy. HSBC stoi na stanowisku, że przejęcie to zwiększy zdolność pośrednika do obsługi innowacyjnych i szybko rozwijających się firm z wyszczególnieniem sektorów technologicznego i naukowego zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i zagranicą.

W świetle ostatnich wydarzeń oświadczenie HSBC brzmi jednak raczej jak mocno podpudrowana próba odwrócenia uwagi od rzeczywistych wyzwań przed którymi stoi cała branża.

Zobacz też: Cisza przed burzą. Te wydarzenia zadecydują o wszystkim w nadchodzącym tygodniu

Może Cię zainteresować:

BankHSBCUKWielka Brytania
Komentarze (0)
Dodaj komentarz