Chyba już wszystko jasne. Jest rozstrzygnięcie w sprawie przejęcia Alumetal!

W czerwcu bieżącego roku trwała walka dwóch podmiotów o spółkę Alumetal. Obie firmy chciały nabyć większościowy pakiet akcji. W walce o tą firmę staną Norsk Hydro oraz Elemental Holding. W wyniku wyścigu o przychylność inwestorów indywidualnych następowała licytacja. Początkowo Norsk Hydro ogłosiło cenę w wezwaniu na 78,69 zł. Jednak w wyniku rywalizacji z Elemental cena została podniesiona do 82 zł. W środę Hydro podało do wiadomości, że osiągnęło porozumienie z akcjonariuszami reprezentującymi ponad 90% udziałów w Alumetal.

Kim jest Norsk Hydro ASA?

Jest to norweska firma, która została założona w 1905 roku w Oslo. Działalność Norsk Hydro to m.in. produkcja energii elektrycznej, wydobycie boksytu, rafinacja tlenku glinu. Oprócz tego firma zajmuje się recyklingiem aluminium albo jego wytapianiem lub przetapianiem. Kolejną jego działalnością jest wykorzystanie aluminium pierwotnego do odlewu. Warto dodać, że firma wytwarza także zaawansowane wyroby na bazie aluminium, które są wykorzystywane w wentylacji, klimatyzacji, motoryzacji czy budownictwie.

Przedsiębiorstwo jest prawdziwym gigantem. Widać to po wynikach spółki w 2022 roku. Firma wygenerowała 207,9 mld NOK (81,1 mld PLN) oraz osiągnęła zysk netto na poziomie 24,1 mld NOK (9,4 mld zł). Norsk Hydro zatrudnia ponad 30 000 pracowników na całym świecie. Większość swojej działalności norweska firma skupia w trzech krajach: Norwegii, Brazylii i Niemczech. Norweskie przedsiębiorstwo zdaje sobie sprawę, że działając w Europie, musi dostosować się do polityki klimatycznej UE (firma przecież działa w Niemczech). Dlatego zarząd ogłosił, że do 2050 roku firma osiągnie poziom neutralności węglowej.

Czym zajmuje się Alumetal?

Grupa Alumetal to jedna z największych firm z rynku aluminium w Europie. Firma jest nowoczesnym producentem wyrobów aluminiowych, stopów wstępnych oraz stopów odlewniczych. Odbiorcami produktów spółki są głównie firmy działające w branży motoryzacyjnej. Do największych kontrahentów należą takie firmy jak koncern motoryzacyjny Volkswagen (właściciel takich marek jak np. VW, Skoda, Seat). Oprócz tego odbiorcami produktów spółki są firmy z działające w segmencie części samochodowych (m.in. Mogul czy Nemak). Przychody firmy wyniosły 3,2 mld zł, a zysk netto 245 mln zł.

Co jest powodem przejęcia?

Widać, że przejęcie Alumetal wpisuje się w próbę konsolidacji rynku aluminium w Europie. Kwota transakcji nie jest duża dla norweskiej firmy. Dzięki tej transakcji Norsk Hydro rozszerzy swoje portfolio produktów oraz zwiększy udział w dostawach u niektórych odbiorców. Warto dodać, że norweska firma nabywa jeden z najnowocześniejszych firm w branży po niżej 6-krotności zysku netto za 2022 rok.

Może Cię zainteresować:

GiełdaGPWSpółki
Komentarze (0)
Dodaj komentarz