#Alternatywka_Ekonomiczna | Polskie franczyzy pod lupą

Popyt na gotowe koncepty biznesowe w obrębie naszego kraju jest bardzo wysoki. W tym felietonie postaram się przybliżyć, jak prezentuje się on w liczbach, jakie kierunki wyodrębniają się w tym sektorze najsilniej oraz przedstawię szanse i zagrożenia takiego rozwiązania. Zapraszam na kolejną #Alternatywkę_Ekonomiczną pt. „Polskie franczyzy pod lupą”!

Polski franchising

Już po 89′, gdy zagościł u nas wolny rynek, franczyza przyszła z nim w parze. Od tego momentu ta forma prowadzenia działalności zaczęła zdobywać popularność rosnąc z roku na rok w zrównoważonym tempie do dnia dzisiejszego. Obecnie w kraju działa 1310 sieci franczyzowych oraz 83 tys. franczyzobiorców. Polacy ukierunkowani są w głównej mierze na handel i usługi, tj. sklepy spożywcze i gastronomię. W Polsce 8 na 10 franczyz stanowią rodzime marki. Z kolei „na ok. 150 polskich marek franczyzowych, przynajmniej jedna funkcjonuje za granicą”.

Kryzys w 2008 a franczyzy

Cały sektor franczyzobiorców daje zatrudnienie łącznie dla 405 tys. osób (wg danych, które były sporządzane przed koronawirusem). Obecnie trzeba wziąć poprawkę na kryzys przedsiębiorczości będący następstwem pandemii, masowe zwolnienia, upadki firm oraz ogólną niechęć do prowadzenia własnej działalności w obawie przed drugą falą wirusa.

Warto zauważyć, że podczas kryzysu w 2008 roku liczba otwieranych placówek wzrosła zamiast się zmniejszyć, to samo tyczy się sieci franczyzowych. Kto wie…może i tym razem przedsiębiorcy się obronią, czego trzeba im życzyć, jednak obecny kryzys jest inny niż w 2008. Wtedy ludzie bali się tylko o pieniądze, zaś dziś o zdrowie i pieniądze. Poza tym w 2008 r. wpływ na nasz kraj nie był tak silny jak na resztę świata. Dziś tracą wszystkie państwa po kolei, w tym Polska.

Szanse i zagrożenia

Franczyza jest ciekawym rozwiązaniem ze względu na przystępność wejścia w dany biznes. Wystarczy ocenić swoje możliwości finansowe, wybrać branżę, przejść procedury i przystąpić do współpracy. Otrzymany na początku know-how jest na wagę złota, ponieważ pozwala uniknąć błędów wynikających z niewiedzy. Nie oznacza to oczywiście, że prowadzenie franczyzy jest łatwe. Na przedsiębiorcy spoczywa odpowiedzialność za wynik. Bierze on na siebie zupełnie nowy pakiet wyzwań, które musi zrealizować, aby w najgorszym przypadku nie zapłacić kary.

Osoby chcące wystartować z własną działalnością można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ci, którzy mają mnóstwo pomysłów i brakuje im kapitału. Drudzy to ci, którzy z kolej mają kapitał, ale brakuje im konceptu. Mowa tu np. o pracownikach korpo, którzy po kilku latach pracy i chcą zacząć „coś swojego”. Kultura pracy zaczerpnięta z korporacyjnej codzienności plus jasny kierunek nadany przez franczyzodawcę może w dłuższym okresie poskutkować prężnie działającym, własnym biznesem.

Oczywiście każdy kij ma dwa końce. Często niskie bariery wejścia w biznes franczyzowy są pułapką wysokiej fluktuacji przedsiębiorców starających się o własną działalność na licencji. Sieć zaprosi do współpracy sto osób, tylko po to by przetrwało dziesięć…cóż, takie są reguły gry w kapitalizm.

Wspomnijmy też o prowizjach. Zyski z działalności franczyzowej zależą od tego, jak prowadzisz biznes. Zawsze jednak ich część trzeba oddawać franczyzodawcy…coś za coś, popularność i know how marki w zamian za procent zysków.

Licencja na każdy portfel

Przeglądając katalogi dostępnych franczyz, można napotkać się na na bardzo szeroki zakres cen licencji od różnych sieci. Najtańsze oferty pod względem wkładu własnego to takie, które nie wymagają rozbudowywania infrastruktury związanej z wytwarzaniem danego produktu, ani kadry, która wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Są to zazwyczaj niewielkie sklepy (często na nawet kółkach) lub małe gastronomie oferujące proste dania.

Najdroższe opcje, gdzie wkład własny wymaga sześciu zer to przede wszystkim globalne marki gastronomiczne, stacje benzynowe, sklepy odzieżowe czy oddziały marketów.

Zapraszam do poprzednich felietonów. Jeśli czytają to osoby, które prowadzą swój biznes franczyzowy w dobie pandemii, proszę o komentarz czy należenie do siedzi ułatwia prowadzenie biznesu w tych czasach czy może na odwrót? A kolejna #Alternatywka_Ekonomiczna już za tydzień!

źródła:
https://linkd.pl/47a4
https://linkd.pl/47az

biznesfranczyzaprzedsiębiorczośćsieci handlowe
Komentarze (0)
Dodaj komentarz