Hiperinflacja w Libanie. Żywność drożeje o kilkaset procent.

Jako pierwszy kraj na Bliskim Wschodzie Liban wszedł w fazę hiperinflacji. Oficjalna stopa inflacji wynosi 462%!

Hiperinflacja w Libanie

Przy rocznej stopie inflacji 462% i cenach żywności, które wzrosły w tym miesiącu o prawie 200%, Liban dołączył do Wenezueli jako do grupy krajów, w których życie obywateli zmieniło się w koszmar przez galopujące ceny.

Steve Hanke, profesor ekonomii stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa i ekspert ds. Hiperinflacji oraz jego kolega Nicholas Krus prześledzili 61 innych przypadków hiperinflacji w historii świata, w tym Węgry w 1945 r. i Jugosławię w latach 1992–1994, kiedy hiperinflacja osiągnęła poziom 313 milionów procent miesięcznie. Hiperinflacja ma miejsce, gdy stopa inflacji w danym kraju przekracza 50% miesięcznie przez 30 kolejnych dni. Naukowcy komentują swoje wnioski wynikające z badania:

Liban stał się pierwszym krajem w historii regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA), który doświadczył hiperinflacji.

22 lipca Liban wszedł do księgi rekordów z 62. epizodem hiperinflacji na świecie.

Obecnie trwają dwie hiperinflacje: libańska, gdzie roczna stopa inflacji wynosi 462%, i Wenezueli, gdzie roczna stopa inflacji rośnie o 2219%.

Wenezuela jest w hiperinflacji od kwietnia. Tylko niewielka liczba rynków wschodzących boryka się obecnie z poważnymi problemami z inflacją, ale liczba ta rośnie. Zimbabwe, Syria, Sudan i Iran stoją w obliczu rosnącej inflacji, ale żadne z nich obecnie nie cierpi z powodu hiperinflacji.

Upadek waluty

Do hiperinflacji dochodzi wtedy, kiedy ludzie tracą wiarę w walutę, którą się posługują. Tak też wydarzyło się najpierw w Wenezueli a teraz w Libanie. Waluty takich krajów są niszczona w zastraszającym tempie. Funt libański stracił w tym roku 82% swojej wartości na czarnym rynku. Oficjalny kurs wymiany w stosunku do USD nadal utrzymuje się na bardzo stabilnym poziomie ale już teraz wiadomo, że jest on sztucznie utrzymywany. Trudno znaleźć wiarygodne źródła co do wyceny tej waluty.

Funt libański do USD od TradingView

To dopiero początek?

To najgorszy kryzys w Libanie od czasu wojny domowej w latach 1975-90. Sytuacja pogorszyła się, gdy w marcu kraj ogłosił bankructwo i odmówił spłaty swoich długów. Oficjalne dane cytowane przez Credit Libanais pokazują, że koszty żywności i odzieży wzrosły w maju odpowiednio o 190% i 172% w porównaniu z rokiem poprzednim. Inne raporty pokazują podobne statystyki na początku tego miesiąca.

Wykres inflacji Libanu również na napawa optymizmem. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że może to być dopiero początek problemów milionów obywateli tego kraju.

TradingEconomics

Finansowy Krytyk

HiperinflacjaInflacjaliban
Komentarze (0)
Dodaj komentarz