Aktywność zawodowa w Europie: pracowita północ i leniwe południe. Polska daleko w tyle.

Eurostat opublikował prognozy aktywności zawodowej w Europie. Na czele Skandynawia. Polska daleko w ogonie Europy. Pracowita północ i leniwe południe?

Prognozy Eurostat

Eurostat opublikował ciekawą prognozę dotyczącą tego, jak długo dana osoba może oczekiwać pozostania aktywną na europejskim rynku pracy w ciągu swojego życia. Dane są mierzone w latach pracy i oparte są na osobie, która miała 15 lat w 2019 r. Aktualnie średnia aktywność zawodowa w Unii Europejskiej wynosi 35.2 lat. Jest to o 3.6 lat więcej niż jeszcze w roku 2000.

Jednakże, jak to najczęściej bywa ze średnią, nie oddaje ona rzeczywistej miary w poszczególnych krajach. W Europie ten rozstrzał jest naprawdę spory, bo chodzi nie o kilka, a czasem nawet o kilkanaście lat różnicy w aktywności zawodowej w perspektywie całego życia.

Jak długo będziemy pracować?

Poniższa grafika przedstawia bardzo ciekawe dane na temat perspektywy aktywności zawodowej w poszczególnych krajach Europy.

Statista

Najdłuższe perspektywy pracy mają obywatele Islandii, gdzie prognozuje się prawie 46 lat aktywności zawodowej. To o 11 lat więcej niż średnia!

Następnie mamy kraje Skandynawskie:

Szwecja 42 lata aktywności zawodowej

Dania 40 lat aktywności zawodowej

Norwegia 40 lat aktywności zawodowej

Finlandia 39 lat aktywności zawodowej

Bardzo dobrze prezentują się także Niderlandy z 41 latami aktywności zawodowej.

Przeciętny 15-letni Szwajcar ma przed sobą ponad 42 lata aktywności zawodowej.

Niemcy również nie odstają od tego pracowitego grona z ponad 39 latami pracy. Równie blisko jest Wielka Brytania: ponad 39 lat, Portugalia: 38 lat, Estonia 39 lat oraz Austria, prawie 38 lat.

Leniwce Europy

Spójrzmy teraz na tych, którzy są w ogonie europejskiej pracowitości. Przeciętny Turek będzie pracować zaledwie 29 lat! Włoch 32 lata, Macedończyk prawie 32 lata, Grek 33 lata, Chorwat 32 lata, Belg prawie 34 lata, Bułgar 34 lata, Rumun 34 lata, Słowak 34 lata.

Przeciętny 15-letni Polak będzie pracował zaledwie 33.6 lat w swoim życiu!

Jest to wręcz szokująco niska wartość. Zakładając, że przeciętnie na rynek pracy wchodzimy w wieku 20 lat, oznacza to, że w wieku 54 lat statystyczny Polak przestanie pracować! W przypadku naszych zachodnich sąsiadów będzie to 59 lat, a Islandczyków prawie 66 lat!

Dlaczego jest to aż tak szokujące? Ponieważ dobrobyt, wzrost gospodarczy i generalne bogacenie się społeczeństwa bierze się z pracy. Im dłużej pracujemy, tym więcej zarobimy i tym więcej wartości ekonomicznej wypracujemy.

Bardzo zaskakujące jest to, że statystycznie najdłużej pracuje się w najbogatszych krajach, a najmniej w tych dopiero rozwijających się. Na powyższej grafice wręcz idealnie rysuje się widoczny podział na północ i południe.

Finansowy Krytyk.

Europapraca
Komentarze (0)
Dodaj komentarz