Polski Akcelerator Technologii Blockchain, działający pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, ogłasza nabór na ciekawe startupy. Będzie on trwać do końca września, a najlepsze projekty mają szansę otrzymać dofinansowanie w ramach środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, funduszy Venture Capital oraz Funduszy Europejskich. Jest to doskonała okazja na wypromowanie rodzimych projektów.
Technologia blockchain to jeden z najgorętszych tematów w ostatnim czasie, stwarzający olbrzymie możliwości dla naprawdę wielu branż. Nic więc dziwnego, że coraz więcej startupów pracuje nad pomysłami opartymi właśnie o blockchaina. Jednak ze względu na ograniczony dostęp do specjalistów i liczne problemy związane z początkową fazą rozwoju tej technologii wiele startupów musi mierzyć się z trudnościami, których pokonanie zabiera wiele cennego czasu. Czasu, który można by wykorzystać na realne dopracowanie projektu.
Kluczowe jest skompletowanie zespołu oraz zdobycie finansowania na przekucie pomysłu w realne rozwiązanie. Jednak zwrócenie się bezpośrednio do funduszy venture czy nawet do aniołów biznesu nie zawsze jest najlepszą drogą rozwoju. Startupy potrzebują kompleksowego wsparcia, zarówno finansowego jak i mentorskiego, dlatego też na całym świecie rośnie rola akceleratorów, szczególnie tych wyspecjalizowanych.
W naszym kraju w technologii blockchain specjalizuje się wyłącznie Polski Akcelerator Technologii Blockchain, działający pod patronatem Minister Cyfryzacji, operujący środkami pozyskanymi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz pozyskanymi w ramach współpracy z funduszami Venture Capital. Funkcjonujący od początku tego roku Akcelerator właśnie ruszył z pierwszym w historii naborem projektów. Od 1 do 30 września 2017 roku, każdy startup może wypełnić dostępny na stronie formularz – pod tym linkiem – i zgłosić swój pomysł.
Czy warto zgłosić swój projekt i co można zyskać? Rozmawialiśmy o tym z przedstawicielem projektu Kamilem Jaczewskim:
Polski Akcelerator Technologii Blockchain – jak nie trudno domyślić się po nazwie – zapewne ma za zadanie wspierać polskie inicjatywy w zakresie kryptowalut i technologii blockchain. Czy Polska wyróżnia się pod tym względem? Jest dużo ciekawych inicjatyw?
Akcelerator nie ma na celu wspierać wyłącznie polskich inicjatyw. Naszym celem jest wspieranie projektów nie tylko z Polski, ale z całej Europy Środkowo-Wschodniej, a nawet i świata. Nazwa ma na celu zaznaczenie skąd wywodzi się inicjatywa. Polska pod względem kryptowalut jest jednym z bardziej liczących się rynków. Dość powiedzieć, że polski złoty jest szóstą walutą świata pod względem aktywności na rynkach kryptowalutowych.
Co do projektów blockchainowych w Polsce, to jest to sam początek rozwoju. Pojawia się coraz więcej ciekawych startupów, z pomysłami o naprawdę ogromnym potencjale, ale są one raczej w początkowych fazach rozwoju. Są to projekty w zakresie m.in.: energetyki, administracji państwowej, finansów. Warto również dodać, że w Polsce mamy jednych z najlepszych programistów na świecie, również w tej dziedzinie.
Czy może Pan krótko przybliżyć podstawowe założenia Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain i współpracę/rolę UE w tym zakresie?
Obecnie możemy zagwarantować dwa rodzaje finansowania projektów, jeden poprzez środki z NCBiR – w ich przypadku niezbędne jest przedstawienie możliwości wykorzystania rozwiązania w instytucjach publicznych poparte listem intencyjnym. Są to środki UE. Druga możliwość opiera się na zapewnieniu środków od współpracujących z nami funduszy ventures. W przypadku drugiej opcji, nie jest potrzebne przedstawienie żadnych listów intencyjnych. Kluczowe jest w pierwszej fazie wypełnienie formularza, a następnie opis modelu projektu (w formie lean canvas).
Należy pamiętać, że wsparcie akceleratora nie ogranicza się tylko do pomocy w uzyskaniu finansowania. Jest to kompleksowa pomoc w rozwoju projektów, zarówno mentorska, doradcza jak i techniczna. Dla określenia dokładnych warunków współpracy konieczne jest ocenienie danego projektu poprzez formularz, canvas i spotkanie z zespołem PATB.
Dlaczego zdecydowaliście się na uruchomienie naboru?
Celem działania Akceleratora jest rozwój technologii blockchain w oparciu o projekty zgłaszane przez startupy. Naturalnym krokiem było ogłoszenie naboru i będzie się on odbywał w turach, które zostaną ogłoszone z odpowiednim wyprzedzeniem. Technologia blockchain jest w przełomowym momencie dla swojego rozwoju. Pojawia się coraz więcej projektów, które jednak dopiero “przecierają szlaki” i właśnie teraz szczególnie istotne jest wsparcie takich projektów.
Jakie nadzieje wiążecie z naborem?
Jest to pierwszy nabór w historii Akceleratora, chcemy aby usłyszało o nim jak najwięcej zainteresowanych osób. Nawet jeśli nie są jeszcze gotowe do wypełnienia naszego formularza i zgłoszenia swojego projektu, chcemy żeby wiedziały, że jest w Polsce miejsce, które może kompleksowo wesprzeć ich pomysł. Oczywiście już teraz jesteśmy gotowi na akcelerację pierwszych projektów. Liczymy, że takowe zgłoszą się do nas i razem będziemy mogli tworzyć rewolucję blockchain zarówno w Polsce jak i na świecie.
Co musi spełnić startup, aby został wybranym/mógł złożyć zgłoszenie?
Musi posiadać interesujący projekt, w którym zastosowanie technologii blockchain faktycznie może przynieść korzyści. Warunkiem jest też wypełnienie naszego formularza na stronie www.akcelerator.tech/oferta
Czy oferujecie coś poza samym dofinansowaniem? Czy wybrane startupy dostaną jakąś pomoc prawną związaną z przygotowaniem dokumentacji itd?
Naszym celem jest kompleksowe wsparcie projektów. Zarówno w zakresie finansowym, jak i mentorskim, doradczym i technicznym. Jesteśmy w stanie zapewnić wsparcie prawnicze oraz biznesowe.