Senat stanu Arizona uchwalił ustawę, dzięki której mieszkańcy stanu będą posiadać możliwość opłacania podatków za pomocą kryptowalut. Ustawa ma obowiązywać od 31 grudnia 2019 roku. Arizona będzie najprawdopodobniej pierwszym stanem, który wprowadzi w życie taką możliwość w Stanach Zjednoczonych.
Ustawa 1091, która ma na celu umożliwienie mieszkańcom stanu opłaty podatków z użyciem kryptowalut, została wprowadzona 10 stycznia 2018 r. Przyjęta została przez Senacki Komitet Finansowy przewagą głosów 4-3 24 stycznia br. oraz 8 lutego głosowaniem z przewagą 16-13, z jednym wstrzymanym głosem. Władze Arizony otwarcie wspierają technologię blockchain, a w przyszłości chcą zostać czołowym miejscem do rozpowszechniania i udoskonalania takich rozwiązań.
„To jedna z wielu ustaw, która daje sygnał do wszystkich w Stanach Zjednoczonych, a nawet na świecie, że Arizona zamierza być miejscem do rozwoju technologii blockchain i kryptowalut” – powiedział dla FoxNews przedstawiciel stanu Arizona, Jeff Weninger.
Jak to będzie działać?
Podatnik będzie mógł opłacić własny podatek dochodowy, mandat, bądź inne naniesione opłaty poprzez sieć peer-to-peer, używając ścieżki płatności za pomocą takich walut cyfrowych jak Bitcoin, Litecoin lub każdej innej kryptowaluty uznanej przez wydział stanu Arizony. Po wykonaniu opłaty, urząd przekonwertuje kryptowaluty na dolary amerykańskie w ciągu 24 godzin od dostarczenia – zgodnie z aktualnym kursem przesłanej waluty cyfrowej. Podatnik dodatkowo ponosi koszty wykonania transakcji, opłat z tym związanych, uwzględniając zamianę danej kryptowaluty na dolary amerykańskie.
„Łatwość użycia, wykonywanie tego nawet w środku nocy. Możliwość robienia tego w domu podczas oglądania telewizji. Myślę, że za kilka lat nikt nie będzie tego kwestionował”. – dodał Jeff Weninger.
Wszystko wskazuje na to, że władze poszczególnych stanów USA zamierzają iść z duchem technologicznym. Blockchain, a szczególnie kryptowaluty jako główna składowa zostały w ostatnich dniach oczerniane. Stany Zjednoczone myślą jednak racjonalnie, co opisaliśmy w Senat USA, a kryptowaluty – podsumowanie debaty.
Niestety, większość decydentów nie zwraca uwagi na to, że kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin pomógł wielu istnieniom na tej planecie. Za przykład może posłużyć kryzys w Wenezueli, gdzie dostępność leków czy pożywienia jest praktycznie zerowa, a płatność Bitcoinem umożliwiało ich pozyskanie z racji hiperinflacji w kraju. Możemy mieć tylko nadzieję, że w końcu inne wielkie mocarstwa staną otworem dla kryptowalut i blockchain.
Co sądzicie o ustawie stanu Arizona? Zapraszamy do dyskusji.