Roger Ver | Historia „Bitcoinowego Jezusa”

To już szósty odcinek cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Jeżeli stykacie się z Kryptowalutowymi Biografiami po raz pierwszy, koniecznie odróbcie zaległości w zakresie poprzednich odsłon cyklu, których bohaterami byli: Charlie Lee (Litecoin), Vitalik Buterin (Ethereum), Brian Armstrong (Coinbase), Chanpeng Zhao(Binance), Cameron i Tyler Winklevoss (Gemini). Tym razem bohaterem odcinka jest Roger Ver.

Elektryzujący Roger Ver

W świecie osobistości świata kryptowalut rzadko zdarza się znaleźć poważnego gracza, który nie byłby również szalenie kontrowersyjny i polaryzujący. Roger Ver to dokładnie taki typ jednostki. Urodzony w Kalifornii, obecnie obywatel Saint Kitts i Nevis (i rezydent w Japonii), Ver ma bardzo ciekawą historię.

Ver zainteresował się kryptowalutami na samym początku historii Bitcoina. Zainwestował dużą sumę pieniędzy w startupy związane z kryptowalutami, gdy branża dopiero zaczęła się rozwijać. Jest jednym z najwcześniejszych i najbardziej głośnych zwolenników bitcoina, który zdobył przydomek „Bitcoin Jesus”. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat opinie Vera na temat kryptowalut stały się jeszcze bardziej polaryzujące, podobnie jak jego osobista historia.

Roger Ver i Cisco

Na oficjalnej stronie internetowej Rogera Vera możemy przeczytać, że pracował on „jako pełnoetatowy dyrektor generalny MemoryDealers.com” przez ponad dziesięć lat. Od 2012 r. nie piastuje już jednak tej funkcji.

Roger Ver twierdzi, że pod jego kierownictwem firma „stała się światowym liderem w branży pamięci i sprzętu sieciowego Cisco”. Od 2011 r. Ver znacznie częściej łączył się z coraz większą liczbą projektów bitcoinowych i innych projektów kryptowalutowych powiązanych z bitcoinem.

Obywatelstwa i wizy

Innym powodem, dla którego Ver jest uważany za kontrowersyjną postać jest jego bieżące obywatelstwo i problemy z wizami. Chociaż urodził się w Stanach Zjednoczonych i wychował w Kalifornii, Ver przeniósł się do Japonii w 2006 roku.

W 2014 r. Ver zrzekł się obywatelstwa USA, stając się obywatelem St. Kitts i Nevis. Ver przeszedł ten proces w ramach programu „Citizenship by Investment” St. Kitts i Nevis, który pozwala zamożnym osobom na nabycie obywatelstwa.

W 2015 r., próbując uzyskać wizę, aby wrócić do Stanów Zjednoczonych na konferencję, w ambasadzie USA w Barbados odmówiono Verowi w obawie o to, że nie wyjedzie pod koniec swojej wizyty. Później w 2015 r. jego wiza została zatwierdzona przez inną ambasadę USA i pozwolono mu wjechać do Stanów Zjednoczonych w 2016 r., aby zabrać głos na konferencji w Kolorado.

Zainteresowanie Bitcoinem

Ver twierdzi, że odkrył bitcoin na początku 2011 r., nazywając go „najważniejszym wynalazkiem w historii świata od czasu internetu”.

Zintegrował płatności bitcoinowe z MemoryDealers.com, umożliwiając klientom dokonywanie płatności w bitcoin. Według niektórych szacuje się, że Ver zebrała łącznie ponad 400 000 bitcoinów. W procesie rozpowszechniania świadomości i wiedzy o bitcoinie Ver portfel Vera uległ prawdopodobnie uszczupleniu przez wzgląd na płatności i finansowanie projektów.

Wsparcie finansowe Vera pomogło w uruchomieniu wielu popularnych projektów bitcoinowych i startupów. Ver zainwestował w BitInstant, firmę założoną przez bitcoinowego milionera Charliego Shrema.

Ver był również inwestorem w wielu powiązanych projektach blockchain, w tym Kraken i Ripple. W 2012 r. uruchomił bitcoinstore.com, oferując tysiące przedmiotów na sprzedaż klientom którzy mogli dokonywać transakcji w Bitcoin.

Roger Ver i Bitcoin Cash

W ostatnich latach Ver nadal angażuje się w projekty bitcoinowe. Jako jeden z założycieli Fundacji Bitcoin, Ver zabiegał o adopcję bitcoin poprzez działalność na całym świecie i przez mainstreamowe firmy. Przyjął także pogląd na bitcoin, który niektórzy nowi zwolennicy uważają za wsteczny.

W wywiadzie z 2017 r. Ver wyjaśnił, że „naprawdę, bardzo troszczył się o przyszłość” kryptowaluty. Ubolewał jednak nad tym, że bitcoin ma, według niego, zbyt spekulacyjny charakter, aby mógł być postrzegany jako waluta.

Latem 2017 r. dostosował swoje dotychczasowe opinie do mniejszości deweloperów Bitcoin, gdy pochlebnie wypowiadał się na temat Bitcoin Cash. „Faktem jest, że użyteczność bitcoinów została uszkodzona” – wyjaśnił. Naciskał na zwiększenie limitu wielkości bloków, co jego zdaniem pozwoli klientom płacić za towary i usługi w bitcoinach, jednocześnie obniżając opłaty. Krytycy uważają, że taki krok może zakłócić decentralizację Bitcoina i negatywnie wpłynąć na procedury przetwarzania transakcji.

Przy okazji zapraszamy Was do lektury ostatniej odsłony Crypto Brawl, w której dyskutujemy o Bitcoinie i Bitcoin Cash.

Podsumowanie

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o „bitcoinowym Jezusie” i jak oceniacie jego działania w środowisku kryptowalut i blockchain. Dajcie znać, o kim chcielibyście, żebyśmy napisali w kolejnej odsłonie cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Do zobaczenia już za dwa tygodnie w poniedziałek, 21 lipca!

BitcoinBitcoin Cashkryptowalutowe biografieKryptowaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz