Znane i nieznane fakty z historii kryptowalutowej fortuny bliźniaków Winklevoss

To już piąty z kolei odcinek cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Jeżeli stykacie się z Kryptowalutowymi Biografiami po raz pierwszy, koniecznie odróbcie zaległości w zakresie poprzednich odsłon cyklu, których bohaterami byli: Charlie Lee (Litecoin), Vitalik Buterin (Ethereum), Brian Armstrong (Coinbase), Chanpeng Zhao (Binance). Tym razem na tapecie lądują bliźniacy Cameron i Tyler Winklevoss.

Co z tymi bliźniakami?

Tyler i Cameron – popularnie nazywani bliźniakami Winklevoss, są uważani za pierwszych bitcoinowych miliarderów na świecie. Twierdzą, że posiadali aż 1% wszystkich istniejących Bitcoinów już w 2013 r., co dawało łączną wartość ponad 1 miliarda dolarów. W 2004 roku pozwali Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, a słynna sprawa zakończyła się ugodą w wysokości 65 milionów dolarów. Stanowiła ona jedną z głównych inspiracji do scenariusza filmu The Social Network z 2010 r., w którym aktor Armie Hammer gra obu bliźniaków.

źródło: tutaj

Dzieciństwo i edukacja

Tyler i Cameron Winklevoss urodzili się 21 sierpnia 1981 r. w Southampton, Nowy Jork. Ich ojciec Howard Winklevoss jest znanym przedsiębiorcą. Mieli też siostrę, Amandę, która zmarła w 2002 r. W wieku 23 lat bliźniacy Winklevoss spędzili większą część czasu w Greenwich, Connecticut, gdzie oboje uczęszczali do Greenwich Country Day School i Brunswick High School. Ten okres kształtował ich światopogląd i dał podwaliny do dalszych sukcesów.

W 2000 roku obaj zaczęli studiować ekonomię na Harvardzie. Będąc na Harvardzie, byli członkami Klubu Hasty Pudding oraz Klubu Porcellian. Obaj ukończyli naukę w 2004 r. W ramach studiów podyplomowych zapisali się do szkoły Said Business na Uniwersytecie w Oksfordzie w 2009 r. W następnym roku ukończyli studia MBA. Podczas studiów podyplomowych w Oksfordzie rywalizowali w wyścigu łodzi Oxford-Cambridge.

Kariera przed blockchain

Bliźniacy Winklevoss wraz z kolegą z Harvardu Divya Narendra stworzyli w grudniu 2002 roku HarvardConnection . HarvardConnection został zaprojektowany jako platforma społecznościowa dla uczniów szkoły do ​​wysyłania i odbierania wiadomości. Platforma została później zmieniona na ConnectU i uruchomiona w maju 2004 roku.

W styczniu 2003 r. bliźniacy wraz z Divya Narendra zwrócili się do kolegi i programisty Sanjaya Mavinkurve’a z prośbą o pomoc przy pracy nad platformą. Kilka miesięcy później, po ukończeniu Harvardu Sanjay opuścił projekt i rozpoczął pracę w Google. Po odejściu Sanjaya bliźniacy potrzebowali kolejnego programisty i zwrócili się do Victora Gao, przyjaciela Divyi.

Zaangażowanie Victora Gao w ConnectU było również krótkotrwałe. Przed odejściem odesłał bliźniaków do innego ucznia z Harvardu, Marka Zuckerberga. Bliźniacy i Divya Narendra spotkali się z Zuckerbergiem pod koniec 2003 r. w jadalni Kirkland House na Harvardzie. Podczas tego spotkania wszyscy zawarli ustne porozumienie, w którym Zuckerberg stanie się częścią projektu ConnectU, skutecznie przejmując rolę Victora Gao jako programisty.

Sprawa skończyła się w sądzie

W 2004 roku bliźniacy Winklevoss wraz z Divya Narendra i platformą ConnectU złożyli pozew przeciwko Facebookowi za naruszenie warunków umowy. W pozwie stwierdzono, że Mark Zuckerberg zrezygnował z umowy ustnej i skopiował kod źródłowy platformy ConnectU. Opracował go wcześniej dla bliźniaków i użył do stworzenia własnej sieci społecznościowej.

Sprawa została rozstrzygnięta w lutym 2008 r. Za łączną kwotę 65 mln $ nabyto i zamknięto adres domeny internetowej ConnectU. Jednak w 2010 r. Bliźniacy Winklevoss oskarżali Facebooka o oszustwa związane z papierami wartościowymi z powodu niedokładnej wyceny akcji Facebooka, która została wykorzystana podczas obliczania oferty rozliczeniowej. Tylko 25 milionów dolarów z oferty ugodowej w wysokości 65 milionów dolarów było w gotówce, pozostałe 45 milionów dolarów znajdowało się w akcjach, których wycenę rzekomo zaniżono.

Zarówno Tyler, Cameron, jak i Divya Narendra wyrazili chęć przekazania sprawy do Sądu Najwyższego. Od tego czasu zmienili zdanie na ten temat, prosząc o śledztwo w sprawie domniemanego tłumienia dowodów przez Facebooka.

Przygoda z Bitcoinem

Bliźniacy Winklevoss po raz pierwszy zetknęli się z Bitcoinem podczas wakacji na Ibizie w 2012 roku. Przyjaciel wprowadził ich w świat kryptowalut i wzbudził ich zainteresowanie. Przyznają, że zaczęli kupować Bitcoin, a także studiować leżącą u jego podstaw technologię blockchain.

Rozpoczęli od zainwestowania w wiele firm i usług związanych z Bitcoinem, w tym Xapo oraz szereg innych przedsięwzięć.

11 milionów inwestycji w bitcoin

Tyler i Cameron Winklevoss zyskali rozgłos w kontekście bitcoina w marcu 2013 r., kiedy kupili 100 000 BTC. Bliźniacy kupowali już bitcoiny przed tym okresem, począwszy od 2012 roku . Po otrzymaniu 65 milionów dolarów od Facebooka, bliźniacy zdecydowali się zainwestować 11 milionów dolarów w Bitcoin. Pamiętajmy, że 25 milionów dolarów wypłacono gotówką,

Gemini

Bliźniacy Winklevoss założyli Gemini w 2015 roku. Gemini to platforma wymiany kryptowalut, która umożliwia użytkownikom kupowanie walut cyfrowych w zamian za waluty FIAT. Platforma działa w 42 stanach USA, a także w takich krajach jak Singapur, Kanada, Japonia i Wielka Brytania. Giełda ma siedzibę w Nowym Jorku i jest w pełni licencjonowana. Oferuje swoim klientom usługi w zakresie Bitcoin i Ethereum.

Gemini jest jedną z najbardziej zaufanych platform wymiany w Stanach Zjednoczonych. Wiele z tego ma związek z solidnymi środkami bezpieczeństwa i zapewniania jakości podejmowanymi przez platformę. Wszystkie depozyty fiducjarne w USD są przechowywane w bankach ubezpieczonych przez FDIC. Większość ich zasobów kryptowalutowych (zarówno BTC, jak i ETH) jest przechowywana w ramach cold storage.

Co słychać u bliźniaków Winklevoss dzisiaj?

Jeśli zainteresowała Was historia bliźniaków zachęcam do lektury wpisów, w których poruszaliśmy już tematy, w których grali oni pierwsze skrzypce.

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o bliźniakach Winklevoss i jak oceniacie ich działania w środowisku kryptowalut i blockchain. Napiszcie też, o kim chcielibyście, żebyśmy napisali w kolejnej odsłonie cyklu Kryptowalutowe biografie Bithub. Do zobaczenia już za dwa tygodnie w poniedziałek, 8 lipca!

Bitcoinkryptowalutowe biografieKryptowalutyWinklevoss
Komentarze (0)
Dodaj komentarz