Helium (HNT) | Oszałamiający projekt IoT, który może sporo namieszać

Internet Rzeczy staje się coraz bardziej popularny zarówno w krajach rozwiniętych, jak i w gospodarkach wschodzących. Istnieje wiele obszarów, w których można znaleźć miejsce dla usług, które są częścią tego ekosystemu. Poznajcie Helium, oszałamiający projekt IoT, który może sporo namieszać.

Jednym z fundamentów kryptowalut jest decentralizacja. Nie jest to jednak coś, czym może obecnie pochwalić się każdy projekt. Dzieje się tak, ponieważ sieci, których używamy do interakcji z kryptowalutami, są często czyjąś własnością i są obsługiwane przez scentralizowanych dostawców usług. Oczekiwane rozwiązanie jest proste i opiera się na stworzeniu zdecentralizowanych sieci peer-to-peer przy użyciu kryptowalut.

Zobacz, jak robi to Helium to robi i dlaczego ta sieć peer-to-peer 5G może sprawić, że HNT stanie się jednym z najcenniejszych zasobów cyfrowych świata.

Historia Helium

Helium powstało w 2013 roku. Założycielami projektu są: Shawn Fanning, Sean Carey i Amir Haleem.

Jeśli pierwsze nazwisko brzmi znajomo, to dlatego, że Shawn Fanning jest współzałożycielem Napstera, pierwszej platformy peer-to-peer do udostępniania muzyki, która w swoim krótkim, trzyletnim okresie istnienia, zgromadziła ponad 27 milionów użytkowników.

Shawn jest obecnie doradcą Helium, prawdopodobnie dlatego, że ma pod sobą pół tuzina innych startupów. Sean Carey jest doświadczonym architektem systemów i pełnił w Helium funkcję CTO, dopóki nie ustąpił w 2015 roku. Amir Haleem jest zawodowym graczem i projektantem gier wideo. Kiedyś był najlepszym na świecie graczem w Quake’a. Obecnie pełni w Helium funkcję CEO.

Według Amira, powstanie Helium było wynikiem jednej z wielu rozmów z Shawnem. Chcieli odtworzyć model peer-to-peer Napstera z wykorzystaniem sieci bezprzewodowych i bez ryzyka wyłączenia za łamanie prawa, które stanowiło echo problemów Napstera w kontekście praw autorskich.

Panowie celowali początkowo w rynek telekomunikacyjny. Dość szybko zdali sobie sprawę, że biurokracja może skutecznie uniemożliwić im działalność, a obecni na rynku gracze mieli już i tak zbyt dużą władzę finansową i polityczną.

***

W tamtym czasie koncepcja Internetu Rzeczy stawała się coraz bardziej popularna, a urządzenia bezprzewodowe coraz bardziej powszechne. IoT jest obecnie bardzo „modne”. Jego działanie opiera się w dużej mierze na pobieraniu danych ze świata rzeczywistego za pomocą sensorów. Czujniki te obejmują takie rzeczy jak laptopy, telefony komórkowe, parkometry, a nawet obroże dla psów.

Amir miał kilku przyjaciół, którzy bezskutecznie próbowali uruchomić projekty IoT. Zdał sobie sprawę, że firmy IoT upadają, ponieważ tworzenie infrastruktury IoT w sposób scentralizowany nie ma ekonomicznego sensu. Internet Rzeczy idealnie pasował do sieci peer-to-peer Helium.

Jedyny problem polegał na tym, że Helium nie miało możliwości zachęcenia ludzi do utworzenia tej sieci, w wyniku czego cały projekt utknął w martwym punkcie. Kiedy jednak w 2016 roku na pierwszych stronach gazet zaczęły pojawiać się kryptowaluty, Amir zdał sobie sprawę, że to właśnie one mogą stanowić odpowiedni i oczekiwany rodzaj zachęty. Po zaczerpnięciu inspiracji z whitepapera Filecoin (FIL), Amir zebrał zespół i zabrali się do pracy.

W czerwcu 2019 r. Helium ujawniło swoje pierwsze fizyczne urządzenia z hotspotami, które miały zasilać infrastrukturę peer-to-peer IoT. Miesiąc później uruchomiony został mainnet Helium, uzbrojony w zasób cyfrowy, który miał zachęcać innych do przyłączenia się do nowej, zdecentralizowanej sieci.

Jak działa Helium?

Ekosystem Helium składa się zasadniczo z trzech elementów:

· Hotspoty,

· Konsola Helium

· Łańcuch bloków Helium

Hotspoty są jak routery, których używasz do Wi-Fi. Różnica polega na tym, że hotspoty Helium nie przesyłają sygnału wi-fi, ale przesyłają sygnał dalekiego zasięgu podobny do sygnału radiowego.

Daje to hotspotom Helium zasięg dziesiątek, a nawet setek kilometrów w porównaniu do marnego zasięgu 50 metrów, jakim dysponuje większość routerów Wi-Fi. Ułatwia to przesyłanie małych pakietów danych między dowolnymi, obsługiwanymi urządzeniami bezprzewodowymi, które znajdują się w zasięgu hotspotu Helium.

Niska częstotliwość sygnału używana przez hotspoty Helium oznacza również, że nie zużywają prawie wcale energii i nie pobierają energii z urządzeń, z którymi się komunikują.

Co najlepsze, instrukcje tworzenia hotspotu Helium są otwarte, co oznacza, że ​​możesz stworzyć własny punkt kontrolny.

Od grudnia 2020 r. producenci mogą również zgłaszać się do społeczności Helium w celu masowej produkcji własnych hotspotów. Do tej pory zrobiło to ponad 13 firm. Ponieważ hotspoty Helium są połączone z Internetem, umożliwia to deweloperom żądanie danych z dowolnych, kompatybilnych urządzeń, które znajdują się w zasięgu sieci Helium.

Własne urządzenia kompatybilne z Helium wdrażać mogą również osoby fizyczne i organizacje. Mogą dzięki temu, między innymi, zarządzać łańcuchem dostaw. Wszystkie te dane można uzyskać, żądać ich i zarządzać nimi za pomocą konsoli Helium, którą można łatwo zintegrować z popularnymi platformami, takimi jak Dysk Google czy Microsoft Azure.

Pobieranie danych z hotspotów Helium kosztuje kryptowalutę. W tym miejscu do akcji wkracza blockchain Helium.

Łańcuch bloków Helium

Blockchain Helium został zbudowany od zera i wykorzystuje nowatorski mechanizm konsensusu oparty na Honey Badger BFT, który został specjalnie zaprojektowany do obsługi węzłów z nieregularnym połączeniem.

Jest to potrzebne, ponieważ nie wszystkie hotspoty Helium są zawsze online. Możliwe jest również, że hotspot, który jest częścią grupy konsensusu, może przejść w tryb offline w trakcie walidacji bloku.

Oprócz Honey Badger BFT, Helium uruchamia rodzaj wtórnego mechanizmu konsensusu zwanego Proof of Coverage (PoC), który jest podstawową strukturą motywacyjną Helium.

Jak sama nazwa wskazuje, Proof of Coverage odpowiada za sprawdzenie, czy hotspot Helium nadaje sygnał dalekiego zasięgu, czy też nie.

Kontrola przeprowadzana jest przez losowo wybrany hotspot w zasięgu hotspotu Helium, który jest kwestionowany. Zachęca to uczestników sieci do skonfigurowania swoich hotspotów tak, aby zasięg ich sygnału pokrywał się z zasięgiem innych, które znajdują się w pobliżu. Odosobnione hotspoty nadal mogą zdobywać nagrody, aczkolwiek nie w takim samym stopniu.

Jeśli hotspot Helium przejdzie wyzwanie PoC, otrzymuje część nagród blokowych. Na całym świecie, w dowolnym momencie odbywają się setki, jeśli nie tysiące wyzwań związanych z potwierdzeniem w ramach tego modelu konsensusu.

Duży procent nagród blokowych przydzielonych do operacji hotspotu Helium sprawił, że jego hosting stał się dość lukratywny. To powód, dlaczego hotspotów Helium jest już ponad 200 000 i stale przybywa nowych.

Oprócz hotspotów Helium istnieją dwa inne zestawy uczestników sieci, które zdobywają nagrody blokowe. Jednym z nich są walidatorzy Helium.

Mechanizm walidatora zostały wprowadzone, ponieważ szybki rozwój sieci Helium utrudnił hotspotom skuteczne uczestnictwo w konsensusie opartym na Honey Badger.

Walidatorzy Helium muszą stakować dokładnie 10 000 HNT o aktualnej wartości nieco ponad 200 000 dolarów. Blokowanie więcej lub mniej niż 10 000 HNT jest niedozwolone, a delegowanie nie jest możliwe.

Nagrody za staking różnią się w zależności od liczby zablokowanych HNT, przy czym najwyższa wymiar nagród opiewa na 360% rocznie.

Chociaż walidatorzy mogą wycofać swoje nagrody co około 15 minut, podstawowe 10 000 HNT, które postawili, ma oszałamiający 5-miesięczny okres odblokowania.

Walidatorzy muszą być przez cały czas online, a zaniechanie tego skutkuje mniejszą liczbą nagród blokowych i karami.

Nawet przy tych wysokich barierach wejścia i trudnych warunkach, Helium przyciągnęło ponad 2700 walidatorów (liczba ta stale rośnie), w wyniku czego nagrody ze stakowania spadły nieco poniżej 7% rocznie.

Trzecią grupą uczestników sieci, którzy zdobywają nagrody blokowe Helium, są inwestorzy Helium i firma programistyczna Helium Inc.

Tokenomika HNT

HNT to natywny zasób cyfrowy łańcucha bloków Helium. Jego maksymalna podaż wynosi 223 miliony.

W przypadku HNT nie miały miejsca ani pre-mining ani ICO. Oznacza to, że podaż HNT zaczęła się od zera, a w ciągu pierwszych dwóch lat wybito łącznie 120 milionów HNT. Sieć Helium doświadczyła niedawno pierwszego halvingu, który obniżył tę roczną emisję do 30 milionów monet.

Emisja HNT będzie nadal zmniejszana o połowę co dwa lata, aż do osiągnięcia maksymalnej podaży. Przy obecnym tempie powinno to zająć około 50 lat.

Z biegiem czasu zmieniał się będzie również procent nowo wybitych HNT, który zarabiają hotspoty, walidatorzy Helium i inwestorzy Helium Inc.

Zmniejszeniu ulegnie w szczególności liczba HNT przyznawanych zespołom inwestorskim i nagrody w ramach proof of coverage, a lwia część zostanie przekazana do hotspotów Helium obsługujących żądania danych od deweloperów.

Mimo, że w przypadku Helium nie odbyło się ICO, Helium Inc sprzedało inwestorom tokeny security. Część nagród HNT przeznaczonych jest dla Helium inc, a inwestorzy otrzymują je proporcjonalnie do liczby posiadanych tokenów security.

Tak więc, jeśli Helium inc posiada na przykład 50% tokenów security, otrzymają 17,5% wszystkich nowo wybitych HNT. To połowa z 35%, które są obecnie przydzielone do tej części tortu nagrody blokowej.

Ta sprytna architektura pozwoliła Helium pozyskać ponad 145 milionów dolarów ze sprzedaży tokenów bez konieczności przeprowadzania jakiegokolwiek ICO. Inwestorzy kupili tokeny, które gwarantują im część przyszłych nagród blokowych.

To nie wszystko. Technicznie rzecz biorąc, HNT nie jest używany jako środek wnoszenia opłat sieciowych. Wszystkie opłaty transakcyjne na Helium są uiszczane w kredytach danych, przechwytywanych z urządzeń podłączonych do hotspotów Helium. Kredyty danych są tworzone przez spalanie HNT i są powiązane z dolarem amerykańskim w stosunku sto tysięcy do jednego.

Oznacza to, że spalenie jednego dolara w HNT stworzy 100 000 kredytów danych. Kredyty danych są niezbywalne i nie można ich przekonwertować z powrotem na HNT. To sprawia, że ​​HNT jest zasobem o charakterze deflacyjnym. Aby zapewnić uczestnikom sieci odpowiednią zachętę po wydobyciu ostatniego HNT, społeczność Helium przyjęła niedawno propozycję umożliwienia emisji netto.

Emisje netto obejmują zasadniczo konwersję niewielkiej części kredytów danych z powrotem do HNT. Poziom tych emisji wynosi obecnie 1% rocznie i będzie rosnąć, gdy zapotrzebowanie na kredyty danych będzie niskie i spadać, gdy będzie ono wysokie.

Analiza ceny HNT; Helium 5G

HNT znajduje się w stałym trendzie wzrostowym od ponad roku, a trend ten przyspieszył w kwietniu, kiedy społeczność Helium głosowała za wprowadzeniem wsparcia dla infrastruktury 5G.

źródło: link

6 sierpnia miał miejsce halving. 10 sierpnia Helium ogłosiło, że Andreessen Horowitz poprowadził rundę finansowania HNT, która wyniosła ponad 111 milionów dolarów i obejmowała inne wielkie brandy, takie jak Alameda Research.

31 sierpnia FreedomFi ogłosiło, że będzie pierwszym producentem hotspotów Helium z obsługą 5G. Pierwszy hotspot 5G Helium został dostarczony zaledwie kilka dni temu, a FreedomFi ma nadzieję, że do końca roku będzie mieć 20 000 hotspotów z obsługą 5G.

Biorąc pod uwagę, że Helium w ciągu niecałego roku uruchomiło ponad 150 000 hotspotów dla swojej sieci IoT, spodziewać się można co najmniej takiego samego wzrostu jego sieci 5G.

Dzieje się tak dlatego, że popyt na 5G jest bardzo wysoki. Jak podkreślił założyciel Helium, Amir Haleem, scentralizowana infrastruktura 5G napotyka jednak te same wąskie gardła, co infrastruktura IoT.

Ci, którzy nie korzystają z sygnału 5G, mają bardzo krótki zasięg, a sygnał ten można łatwo zakłócić. Nawet zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu może wystarczyć do przerwania połączenia 5G. Oznacza to, że aby technologia była w 100% użyteczna, maszty 5G musiałyby być zainstalowane w prawie każdym domu. Nie trudno wywnioskować, że koszt stworzenia tego rodzaju infrastruktury w sposób scentralizowany jest bardzo wysoki.

Dlatego celem Helium jest zachęcanie ludzi do prowadzenia własnych masztów 5G i uzyskiwania pasywnego dochodu za świadczenie tej usługi. Jako, że walutą używaną do płacenia za to połączenie 5G będą kredyty danych pochodzące z HNT, zwiększy to zapotrzebowanie.

Jeśli starsi dostawcy usług internetowych zaczną wykorzystywać Helium jako część własnej infrastruktury 5G, jak niedawno zasugerował Amir, spowoduje to, że popytu na HNT sięgnie zenitu. To może doprowadzić HNT do doprawdy wysokich poziomów ceny.

Mapa drogowa Helium

Obecnie dyskutowanych jest około tuzina propozycji ulepszeń Helium (HIP). Oto kilka, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Pierwszą z bardziej ciekawych propozycji jest HIP 24, w ramach którego Helium miałoby wprowadzić możliwość podziału nagród blokowych. Umożliwiłoby to hotspotom Helium wysyłanie nagród HNT do wielu portfeli zamiast do jednego.

Drugim HIP-em, na który warto zwrócić uwagę, jest ten pod numerem 31. Na podstawie tej propozycji, Helium miałoby wprowadzić zarządzanie on-chain za pomocą blokowania tokenów HNT.

Trzecim ciekawym HIP-em jest nr 33. Helium miałoby w jego ramach zoptymalizować nagrody z hot spotów w niektórych regionach, co prawdopodobnie będzie konieczne, biorąc pod uwagę różny poziom regulacji w poszczególnych zakątkach świata.

HIP kryjący się pod numerem 34 zakłada maskowanie lokalizacji walidatorów, ponieważ publicznie transmitowanie swojego IP może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Słowem podsumowania

Choć Helium jest niewiarygodne, nie brakuje mu konkurencji ze strony starszych dostawców sieci. Mowa o projekcie Starlink od SpaceX, który ma na celu udostępnienie Internetu całej planecie za pośrednictwem satelity.

Aby być uczciwym, Starlink nie może zapewnić prędkości 5G, które Helium ma nadzieję obsługiwać. Możliwe jest, że te dwie technologie mogłyby z powodzeniem koegzystować. Pytanie brzmi, czy wystarczająco dużo osób chciałoby korzystać z 5G, gdyby dostępne było funkcjonalne połączenie bez konieczności korzystania ze skomplikowanej kryptowaluty.

Helium ma tokeny security, które są w posiadaniu Helium Inc i jego inwestorów. Może to oznaczać, że HNT nie będzie w najbliższym czasie notowane na żadnej giełdzie w USA, a właśnie tam znajduje się większość traderów i inwestorów, w tym tych, którzy zainwestowali w Helium Inc.

Projekt odniósł ogromny sukces, a Helium Inc może pewnego dnia stać się jedną z największych firm na świecie. Gdyby sieciom peer-to-peer Helium udało się osiągnąć adopcję na poziomie globalnym z zachowaniem w pełni zdecentralizowanego charakteru, zmieniłoby to świat na zawsze i sprawiłoby, że Helium byłoby naprawdę nie do powstrzymania.

Przydatne linki:

***

Artykuł jest transkrypcją fragmentów wideo Coin Bureau zatytułowanego Helium: Mindblowing IoT Project! HNT Potential?; źródło: link

https://www.youtube.com/watch?v=n1FUV4YsXcc

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

internet rzeczyiot
Komentarze (0)
Dodaj komentarz